Komu wręczyć drobne prezenty na Święta?

Komu wręczyć drobne prezenty na Święta?

Z założenia, podarunki świąteczne wręczane podczas wigilijnej kolacji powinny być elementem zacieśniania relacji między członkami rodziny. Coraz częściej jednak stają się celem samym w sobie. Czy drobne prezenty na Święta są wyjściem z sytuacji, w której Boże Narodzenie sprowadza się często do wymiany przedmiotów i porównywania, kto wydał więcej na wręczany podarunek?

Oczywiście, to nie tak, że w ten dzień nie wypada wręczać drogich prezentów. Ale to nie cena, a efekt miłej niespodzianki powinien być dominującym kryterium przy decyzji o tym, co kupić.

Droższe, większe rzeczy wręczamy z reguły dzieciom i partnerowi lub partnerce. Dla pozostałych najczęściej zostają wspomniane już drobne prezenty na Święta. Co nie znaczy, że i one nie mają potencjału na wywołanie przyjemnie zaskoczonej miny na twarzy nawet największego rodzinnego ponuraka.

Tym razem skupimy się właśnie na tych mniejszych upominkach, które znajdujemy pod choinką. Choć na pierwszy rzut oka małe paczuszki umieszczone nieopodal świątecznego drzewka nie robią takiego wrażenia jak wielkie paki, to właśnie te pierwsze często okazują się najbardziej trafionymi podarunkami!

Leżące pod choinką większe i drobne prezenty na święta.

Co z magią Świąt?

Argument numer jeden: drobne prezenty na Święta pozwalają nam skupić się na tym, co w tym dniu najważniejsze. Nie chodzi nawet o aspekt religijny (wszak to święto kościelne), ale o fakt zasiadania z najbliższymi przy wspólnym stole.

W pewnym momencie kolacji następuje etap rozpakowywania prezentów. Drogie podarunki mają to do siebie, że posiadają niezwykle silny potencjał do odwrócenia uwagi obdarowanej osoby od wigilijnego stołu. Prezent staje się wówczas elementem, który skupia na sobie całe zainteresowanie – a chyba nie o to w tym dniu chodzi.

Drobne, tańsze, ale dobrane pod obdarowywaną osobę upominki mają to do siebie, że choć cieszą oko, nie odrywają nas od domowników.

A jeśli za podarunkiem stoi jakaś większa historia, jego sentymentalna wartość zdecydowanie rośnie. Podobnie jak w przypadku, kiedy prezent został wykonany własnoręcznie przez wręczającego.

Wigilijna kolacja, rodzina siedzi przy stole.
W świętach Bożego Narodzenia chodzi przede wszystkim o relacje z bliskimi. Prezenty są jedynie środkiem do celu, jakim jest wywołanie radości na ich twarzach

Drobne upominki nie obciążają domowego budżetu

Niechętnie przywołujemy argument ekonomiczny, ale ciężko nie wspomnieć o słoniu stojącym na środku pokoju. Prezenty swoje kosztują, a okazje takie jak Boże Narodzenie, kiedy obdarowujemy spore grono osób, potrafią być wyzwaniem nawet dla najlepiej zaplanowanego miesięcznego budżetu.

Nasza rada: wybierz drobne prezenty na Święta, dopasowane indywidualnie do obdarowywanych. Usiądź na spokojnie z kartką i długopisem, na górze napisz maksymalną kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na podarunki, a niżej wypisz w kolumnie imiona obdarowywanych osób.

Następnie, jeśli nie przychodzą Ci od razu na myśl konkretne upominki dla danych członków rodziny, wypisz sobie na dole drobiazgi, które możesz podarować. Kolorowe skarpetki, mapy-zdrapki, słoiczek miodu, czekolada, świeca zapachowa… Co tylko przyjdzie Ci do głowy, a mieści się w budżecie. W kolejnym kroku przypisz wybrane upominki do właściwych osób.

Kobieta z długopisem i notatnikiem rozpoczyna planowanie, komu i jakie kupić drobne prezenty na święta.
Warto poświęcić chwilę na planowanie prezentów, jeśli nie przychodzi Ci od razu na myśl, co kupić dla danej osoby

A jeśli chcesz kupić coś droższego, co przekracza Twój budżet, skontaktuj się z pozostałymi członkami rodziny i spytaj, czy nie mają ochoty zrzucić się razem z Tobą na jeden podarunek. Najczęściej otrzymasz odpowiedź twierdzącą.

Jest mnóstwo sposobów, by zaoszczędzić na świątecznych zakupach. Na przykład:

Kupuj prezenty w jednym sklepie

Najlepiej w sklepie on-line. Wycieczka po prezenty do centrum handlowego, gdzie sprzedawcy “atakują” atrakcyjnymi, a niekoniecznie odpowiadającymi potrzebom Twojego budżetu przedmiotami, najczęściej doprowadzi do jego przekroczenia. Typowa dla takich miejsc atmosfera gorączki zakupów może okazać się niezdrowa szczególnie w okresie świątecznym.

Zakupy on-line mają to do siebie, że wykonujesz je we własnym domu, na swoich warunkach, gdzie łatwiej zachować samokontrolę. Kupuj wszystko w jednym sklepie. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz na wysyłce (jedna zamiast kilku), ale często może się okazać, że przekroczysz próg, po którym jest ona darmowa.

Drobne prezenty na święta warto kupować w jednym sklepie, takim jak Galeria Podarunkowa, której stronę główną przedstawiono na screenie.
Nie musisz daleko szukać, by znaleźć internetowy sklep, w którym wygodnie zamówisz wszystkie zakupy, oszczędzając na wysyłce – wybierz Galerię Podarunkową!

Wybierając zakupy w Galerii Podarunkowej możesz wybrać spośród atrakcyjnych, różnorodnych podarunków zebranych w jednym miejscu (jeśli szukasz tańszych drobiazgów, sprawdź na przykład prezenty do 50 zł), a przy zakupach powyżej 199 zł otrzymujesz darmową dostawę!

Komu wręczyć drobne prezenty na Święta?

Jak już wspomnieliśmy, uroczy drobiazg może przemówić do każdego, ale generalnie wręczamy je przede wszystkim:

Przyjaciołom

Standardem jest, że Święta spędzamy w gronie najbliższej rodziny. Nie oznacza to jednak, że w tym czasie zapominamy o “rodzinie, którą wybieramy sobie sami”, czyli o naszych przyjaciołach. Jeśli do tej pory Twoja bratnia dusza nie otrzymywała od Ciebie prezentów, może warto wprowadzić taką tradycję?

Przyjaciel lub przyjaciółka raczej nie będzie oczekiwać żadnego podarunku, więc drobne upominki sprawią jemu/jej miłą niespodziankę!

Kolegom z pracy

W większości miejsc, w których pracujemy, organizowane są firmowe wigilie. To dobra sposobność, by wręczyć niewielkie podarunki.

Oczywiście, jeśli wręczasz prezenty na forum pracowników, upewnij się, że dostaną je wszyscy! W przeciwnym wypadku, kiedy chcesz obdarować tylko jedną lub kilka wybranych osób, zrób to dyskretniej, w trakcie pracy.

Mężczyzna w biurze, noszący czapkę Mikołaja, zastanawia się komu wręczyć drobne prezenty na święta.
Na pracowniczej wigilii masz zamiar wcielić się w rolę Mikołaja? Pamiętaj, żeby uwzględnić wszystkich współpracowników!

Dorosłym domownikom

Dzieci zazwyczaj oczekują prezentów, które zrobią wrażenie nie tylko na nich, ale również na kolegach z klasy – dyskusje o tym, co kto dostał pod choinką, są raczej powszechne po powrocie z ferii do szkoły, a obecnie często toczą się również w Internecie. 

W tym wypadku musisz na własną rękę podjąć decyzję, czy aby na pewno chcesz kupić dzieciom coś tańszego, czy jednak wolisz zdecydować się na “duży” prezent. Jeśli wybierasz pierwszą opcję, przygotuj swoje pociechy, że pod choinką nie znajdą niczego drogiego. 

Możesz na przykład opowiedzieć o tym, że Mikołaj ma do obdarowania wiele dzieci, a w saniach nie zmieszczą się wszystkie prezenty – dlatego brodaty święty wybiera te, które jego zdaniem są dla nich najodpowiedniejsze.

Co innego w przypadku dorosłych: w pewnym wieku człowiek przestaje kręcić nosem na znalezione pod drzewkiem skarpety i żółte swetry. Praktyczny upominek w tym wypadku zdecydowanie wystarczy.

Odległym krewnym

Raczej nie będzie nam dane spotkać się w Święta ze wszystkimi członkami rodziny. W obecnej sytuacji związanej z koronawirusem może być ciężko nawet o spotkanie z najbliższymi.

Uśmiechnięty mężczyzna otwiera paczkę z prezentem.
To nie to samo, co znalezienie prezentu pod choinką, podczas kolacji z bliskimi… Ale mieszkających daleko krewnych możesz obdarować na odległość

Rozwiązaniem tej przykrej sytuacji mogą być prezenty na odległość, które specjalnie dla Ciebie odpowiednio spakujemy. Wystarczy, że przy zamówieniu wybierzesz opcję ozdobnego pakowania, a w koszyku podasz adres obdarowywanej osoby.

Dowiedz się więcej o tym, jak pakujemy prezenty!

Krewni, z którymi nie spotykasz się na co dzień, mieszkający z dala od Twojej miejscowości, z pewnością ucieszą się z drobnego upominku. Szczególnie jeśli wraz z nim otrzymają piękną okolicznościową kartkę z życzeniami.

Zobacz nasze piękne kartki świąteczne!

Drobne prezenty na Święta możesz zrobić własnoręcznie!

Święta Bożego Narodzenia, podczas których zacieśniamy nasze relacje z rodziną, są świetną okazją, by wręczyć prezent bez pieniędzy. Może być on też trafionym dodatkiem do właściwego upominku!

Kupony na przysługi wyświadczane bliskiej osobie, przejęcie opieki nad dzieckiem na jeden dowolny wieczór, pamiątkowy album czy przygotowana składanka na kasecie… To świetne prezenty, które spełniają jeden podstawowy warunek udanego upominku: będą tak osobiste, jak to tylko możliwe.

Drobne prezenty na święta leżące pod choinką.
W te święta Bożego Narodzenia życzymy Ci samych udanych prezentów – zarówno tych wręczanych, jak i otrzymywanych!

Nie wiesz co wybrać? Kup prezenty w Galerii Podarunkowej!

Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy najlepsze prezenty na Boże Narodzenie. Zajrzyj do tej kategorii, wybierz upominki dla rodziny oraz przyjaciół i zamów płacąc tylko za jedną wysyłkę – albo w ogóle, jeśli Twoje zamówienie przekroczy kwotę 199 zł!

I nie zapomnij o najważniejszym: do prezentów koniecznie wymyśl piękne, serdeczne i szczere bożonarodzeniowe życzenia.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności