Lista prezentów – czy ją przygotować?

Lista prezentów – czy ją przygotować?

Niektórzy jej kompletnie nie akceptują, inni nie wyobrażają sobie okazji świątecznych bez niej. Lista prezentów – to właśnie o niej mowa. Czy warto ją przygotować? Jest rujnowaniem efektu zaskoczenia czy przydatnym ułatwieniem życia? Zastanówmy się, dlaczego wywołuje tak podzielone opinie!

W tym tekście przeczytasz:

Idea, która stoi za listami prezentów, jest prosta. Jest to spis podarunków, które ktoś pragnąłby otrzymać przy następnej okazji, gdy będzie obdarowywany – na przykład ze względu na urodziny, Gwiazdkę albo ślub.

Dla niektórych sama myśl o sporządzeniu takiego spisu swoich życzeń wydaje się nietaktowna. Inni nie zastanawiają się dwa razy nad skorzystaniem z tej możliwości.

Dlaczego tak jest? Jakie plusy list prezentów podkreślają ich zwolennicy, a jakie minusy wytykają ich przeciwnicy?

Dlaczego ktoś może nie przepadać za listą prezentów?

W pierwszej kolejności zastanówmy się: dlaczego sporządzanie list prezentów może mieć swoich krytyków? Wydawałoby się, że to przecież taka drobna sprawa! Otóż dla niektórych – niekoniecznie.

Zgnieciona lista prezentów
Niektórzy naprawdę nie lubią list życzeń.

Bo liczy się przede wszystkim gest

Często podkreślamy, że podarunki służą ludziom między innymi do budowania między sobą dobrych relacji. I dla niektórych ten właśnie aspekt jest najważniejszy. Nie jest dla nich istotne jedynie to, co zostało im podarowane. Ważne jest również to, jak upominek został wręczony, a nawet to, jak był poszukiwany

I właśnie tego dotyka pierwszy „problem” z listami życzeń. Niektóre osoby chcą, by prezent dla nich został znaleziony samodzielnie przez tych, którzy ich obdarują. Chcą, by wręczające im prezent osoby wykazały się pomysłem na podarunek, wysiłkiem włożonym w jego poszukiwanie, by wywołały zaskoczenie przy jego wręczaniu.

Wydaje się być zrozumiałe, że dla osób, którym na tym tak bardzo zależy, lista życzeń dość ogranicza w tym wszystkim obdarowującego. A to właśnie jego pomysłowość i zaangażowanie jest tym, na czym przede wszystkim zależy osobie obdarowywanej. 

Zaskakujący prezent? Z listą prezentów nie za bardzo…

Lista prezentów z dokładnie wypunktowanymi życzeniami nie pozostawia wiele miejsca na niespodzianki. Ze względu tylko na ten powód niektórzy uważają, że ich sporządzanie nie ma racji bytu. Podarunek po prostu musi być dla nich czymś zaskakującym. Jeżeli tak nie będzie – radość z jego otrzymania na pewno będzie mniejsza. 

Tak, niektóre osoby nieustannie dopytują się o to, „co od ciebie dostanę” i przeszukują wszystkie zakamarki domu przed Wigilią, by znaleźć ukryte podarunki. Są jednak i ich dokładne przeciwieństwa – uwielbiające to oczekiwanie i niepewność. Zresztą często nawet osoby z tej pierwszej grupy w wielu przypadkach tak naprawdę nie chcą zepsuć sobie niespodzianki, a jedynie okazują w ten sposób ekscytację wynikającą ze zbliżającego się otrzymania podarunku.

Jak w końcu pisaliśmy o tym w tekście o idealnym prezencie, zaskoczenie stanowi jeden z elementów potrzebnych do stworzenia perfekcyjnego podarunku. Lista życzeń może zatem w oczach niektórych osób rujnować szansę na otrzymanie takiego. 

A co, jeśli… lista prezentów wywoła konflikty?

Istnieje też powód, który wynika po prostu z empatii. Jest to obawa przed reakcją osób, które taką listę prezentów otrzymają. Niektórzy odczuwają, że tworząc listę prezentów niejako „przymuszają” osoby robiące im prezenty do pewnego wyboru, który może nie być dla nich komfortowy. 

Jest to obawa przed tym, by nie wywołać presji i zakłopotania u obdarowujących osób, zacieśniając im wybór prezentu do jakiegoś „oficjalnego spisu”. Szczególnie jeżeli okaże się, że pozycje na wręczonej im liście są poza ich zasięgiem finansowym albo z innego powodu trudne do zdobycia. Sytuacje takie jak powyżej mogą się przerodzić w zarzewie jakichś nieporozumień, tarć i konfliktów, jeżeli sytuacja nie zostanie rozwiązana delikatnie.

Oczywiście nie jest przesądzone, że lista życzeń wywoła takie problemy. Jest to bardzo uzależnione od charakteru osób, które będą adresatami tego spisu podarunków. Jednak dla niektórych osób sama możliwość wystąpienia takiej sytuacji jest powodem do stresu, który zniechęca do jej przygotowania.

🟊🟊🟊

Poznaliśmy już jedną z perspektyw. Czas dojść do głosu drugiej.

Lista życzeń – jakie ma zalety?

Pomimo wszystkiego, co napisano wyżej, wiele osób z przyjemnością przygotowuje spisy podarunków, które chcieliby otrzymać. To znaczy, że zaprezentowane powody albo nie są dla nich żadną wadą, albo zalety takiego rozwiązania przechylają szalę na jego korzyść. 

Pisanie listy życzeń z prezentami
Niektórzy preferują przygotowanie listy życzeń z prezentami.

Dzięki liście życzeń prezent będzie zgodny z oczekiwaniami

Dzięki sporządzeniu spisu podarunków istnieje pewność, że prezenty będą zgodne z marzeniami obdarowywanej osoby. W końcu to ona najlepiej zna swoje upodobania i potrzeby. Wystarczy, że je spisze i udostępni osobom, które chcą ją uszczęśliwić upominkiem. W ten sposób na pewno nie kupią jej nietrafionego prezentu!

Lista pozwoli także na sprecyzowanie detali, na których jej zależy. Ktoś może wiedzieć, że potrzebuje ona bezprzewodowego głośnika – ale czy zna ulubioną markę i funkcje, na których w szczególności jej zależy? Dzięki liście prezentów obdarowujący na pewno weźmie je pod uwagę, a ona otrzyma lepiej dopasowany prezent!

Może prezenty z wcześniej przygotowanego spisu nie będą niespodzianką, ale za to na pewno spodobają się i przydadzą. Lista prezentów to zatem doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą ryzykować gry na „prezentowej loterii”. 

Zabezpieczenie przed duplikowanymi prezentami

Wyobraźmy sobie przez chwilę taką sytuację: pewna osoba ma ulubionego pisarza i niedawno kupiła sobie jego najnowszą książkę. Tymczasem wkrótce jej urodziny! Jak myślisz, jaki prezent sprawią jej wszyscy znajomi, którzy ją dobrze znają? Odpowiedź jest chyba oczywista.

Brak niedawno wydanej powieści na liście prezentów będzie dla nich jasnym sygnałem, żeby zdecydowali się na coś innego. A jeżeli do tego wspólnie otrzymają spis życzeń i omówią go między sobą – super! Będzie pewność, że nie zakupią duplikatów także w ramach tej listy.

Jeszcze skuteczniej lista życzeń może uchronić przed powielonymi podarunkami od osób, które znają obdarowywaną osobę nieco słabiej i chcą zakupić jej jakiś czysto praktyczny prezent. Kilka zestawów kieliszków do wina otrzymanych od różnych osób na parapetówce… w sytuacji, gdy gospodarz posiadał już cały komplet? No właśnie – mógł dać im za pomocą listy znać, że nadal nie ma żelazka!

Wygoda dla obdarowujących

Jak pisaliśmy wcześniej, niektórzy obawiają się negatywnych reakcji, które może wywołać przygotowana przez nich lista prezentów. Inni przygotowują ją z dokładnie odwrotnym nastawieniem – ma być ona ułatwieniem!

Lista prezentów, która nie tylko wskazuje co kupić na podarunek, ale również gdzie można to dostać? To na pewno zdejmuje z osób obdarowujących ciężar związany z wymyślaniem i wyszukiwaniem prezentu. A to dla nich na pewno ogromna oszczędność czasu i dużo mniejszy stres względem tego, czy na pewno wybiorą właściwy upominek.

Jak jednak uniknąć możliwości pojawienia się nieprzyjemnych reakcji, o których pisaliśmy wcześniej? Należy skonstruować listę w sposób je minimalizujący! Czyli jaki? 

Na przykład dobrze jest zawrzeć prezenty z różnych półek cenowych, by każdy na liście znalazł coś na swoją kieszeń. Warto też wpisać na listę więcej prezentów niż jest osób, które będą je kupować. Dzięki temu nikt nie zostanie „przymuszony” do wręczenia jakiegoś konkretnego podarunku, bo wybierał jako ostatni.

🟊🟊🟊

To tylko przykładowe zalety tworzenia list prezentów. Na pewno jest ich o wiele więcej! Może i Wam przychodzą do głowy jakieś, które nie zostały tutaj wymienione?

W końcu, jeżeli dzieciom wolno – a nawet zachęca się je do tego! – formułować swoje oczekiwania w listach do Mikołaja, to czemu dorośli mieliby być pozbawieni przywileju stworzenia swojej własnej listy prezentów?

Lista prezentów online – jak ją przygotować?

Przygotowanie spisu upragnionych podarunków nigdy nie było łatwiejsze niż dziś. Skorzystanie z internetowej listy prezentów pozwala łatwo i przyjemnie zebrać linki do prezentów i bezproblemowo wysłać je do wszystkich osób, którym może się ona przydać. Jest to wygodne i potrzebne zwłaszcza w dobie pandemii, gdy kontakty twarzą w twarz są bardzo ograniczone, a prezenty wręcza się na odległość zamiast osobiście.

Uważamy to za tak przydatną funkcjonalność, że od samego początku wbudowaliśmy ją w Galerię Podarunkową! Tak, można u nas tworzyć listy prezentów online, które możesz następnie wysłać do kogo tylko zechcesz! Jak to zrobić?

Przeglądając propozycje prezentów, które możesz u nas zamówić, możesz dostrzec małe ikonki serduszek w prawym, górnym rogu przy miniaturce zdjęcia:

Lokalizacja ikonki dodawania na listę prezentów na liście produktów w Galerii Podarunkowej.
Ikonki serduszek w prawych górnych rogach kafelków z prezentami pozwalają na dodanie upominku na listę życzeń.

Lub na stronie produktu:

Lokalizacja ikonki dodawania na listę prezentów na stronie produktu w Galerii Podarunkowej.
Ikonka znajduje się również na stronie prezentu, w prawym górnym rogu.

Klikając w to serduszko, otrzymasz możliwość dodania prezentu do listy życzeń. Możesz skorzystać z już istniejącej albo stworzyć nową. Uwaga! Opcja ta działa tylko w przypadku zalogowanych użytkowników. Jeżeli nie jesteś zalogowany, kliknięcie w serduszko przeniesie Cię do ekranu logowania.

Pole do wyboru listy życzeń w Galerii Podarunkowej.
Po kliknięciu w ikonkę serduszka pojawi się okno, w którym można wybrać listę prezentów, na którą chcemy dodać dany upominek.

Listy wraz z dodanymi do nich prezentami możesz znaleźć w swoim profilu użytkownika. Tam również znajdziesz opcję edytowania bądź usunięcia każdej z nich oraz pobrania linku do jej udostępnienia. Po kliknięciu tego ostatniego przycisku link zostanie skopiowany do Twojego schowka i możesz go wysłać dowolnym osobom. 

Wygląd listy prezentów w profilu użytkownika w Galerii Podarunkowej.
Tak lista życzeń wygląda po przejściu do profilu użytkownika. Możesz tutaj zrobić z nią co tylko dusza zapragnie!

Jeżeli zatem spodobał Ci się jakiś prezent z Galerii Podarunkowej, to śmiało, zapisz go na liście! Stwórz u nas swoją listę prezentów online, dzięki której szybko i wygodnie przekażesz pragnącym Cię obdarować osobom, jaki podarunek Cię ucieszy! 

Lista prezentów w wydaniu kompromisowym

Na pewno i Ty posiadasz jakieś zdanie na temat list prezentów. To, jak różni się ono od opinii innych ludzi, wynika na pewno po części z różnic charakterów. Niektóre osoby po prostu nie wyobrażają sobie prezentu bez elementu niespodzianki, inne natomiast wolą mieć pewność, że dostaną dokładnie to, czego chcą. Między tymi skrajnościami rozciąga się oczywiście ogromna przestrzeń stanowisk pośrednich.

Nawet jednak jeżeli posiadasz jakieś stanowisko względem robienia list życzeń, to mogą obudzić się w Tobie wątpliwości. Może doceniasz zalety takiego spisu, ale obawiasz się, że jego zawartość nie spodoba się osobom, które mają Ci te upominki sprawić. Może zasadniczo lubisz prezenty-niespodzianki, ale akurat teraz marzy Ci się jakiś konkretny podarunek, który bardzo chcesz dostać. 

Dla osób, które zastanawiają się nad tym, czy zrobić listę prezentów, mamy bezpieczne rozwiązanie kompromisowe. Można mianowicie zrobić spis podarunków, który nie będzie zobowiązujący. Ma on stanowić sugestię dotyczącą tego, co akurat teraz Ci się marzy i jest Ci potrzebne – ale tylko sugestię!

Zatem:

  • osoby bez pomysłu na prezent dla Ciebie znajdą na tej liście inspirację – dla nich będzie ona dużą pomocą, a Ty otrzymasz któryś z na-pewno-trafionych prezentów;
  • osoby z własnym, oryginalnym pomysłem będą mogły go zrealizować, a Ty będziesz mieć niespodziankę.

Czy to rozwiązanie idealne? Oczywiście, że nie. Przejmuje po części zalet posiadania lub nie listy, ale i po części ich wad. Stanowi jednak bezpieczne stanowisko pośrednie. Do tego możesz zastosować wymienione wcześniej zasady budowania list prezentowych – np. dobierając prezenty o różnych cenach. Dzięki temu sprawianie Ci prezentów na pewno stanie się czystą przyjemnością!

Jesteśmy pewni jeszcze jednego. Niezależnie od tego, czy stworzysz listę prezentów, czy nie, osoby szukające Ci prezentu na pewno znajdą dla Ciebie coś wyjątkowego w Galerii Podarunkowej!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności