Idzie luty, szykuj… prezenty? Nietypowe okazje do obdarowania bliskich!

Idzie luty, szykuj… prezenty? Nietypowe okazje do obdarowania bliskich!

Minął styczeń, a wraz z nim kilka oryginalnych okazji do świętowania. Niektóre z nich były przy tym świetną sposobnością do wręczenia niezobowiązującego podarunku naszym bliskim. Ale na tym temat świąt nietypowych się oczywiście nie kończy. Również luty niesie ze sobą parę ciekawych możliwości, by podarować miły drobiazg znajomym.

Co uznajemy za święta nietypowe?

Gwoli krótkiego przypomnienia: nietypową okazję uznajemy dzień honorujący dowolne zjawisko, grupę ludzi lub nawet… potrawę. Generalnie, im “dziwniejsza” dana okazja, tym lepiej.

Świętem nietypowym nie będzie dzień, który jest powszechnie znany i równie powszechnie obchodzony. Nie sposób przy tym zapomnieć o dniu wypadającym w lutym, który zaczął właśnie jako egzotyczna tradycja z zagranicy, aby wkrótce gwałtownie zyskać na popularności, szczególnie wśród młodych ludzi.

Tak jest, mówimy o Walentynkach. Ich na tej liście zatem nie znajdziesz, choć poświęcimy im solidną dawkę uwagi w innych wpisach.

Tablica z napisem "Be my valentine" i sercem, przed nią postawione pionowo dwie jasnoróżowe róże.
Walentynki zrobiły karierę i choć nie każdy jest ich zwolennikiem, nie da się dłużej uznawać tego dnia za święto nietypowe

Dlaczego warto wtedy wręczyć prezent?

Jeszcze tylko jedna kwestia: dlaczego w ogóle ktokolwiek miałby chcieć się obdarowywać z powodu nietypowej okazji, skoro mamy w ciągu roku tyle “normalnych” sposobności do wręczenia prezentów bliskim?

To akurat dobre pytanie, ale mamy na nie nawet lepszą odpowiedź: większość takich świąt dotyczy obdarowywania członków rodziny lub naszych partnerów. A co z przyjaciółmi? 

Owszem, otrzymują upominki na urodziny czy choćby w Mikołajki, ale jeśli czujesz, że to za mało… Wówczas podaruj im jakiś ładny/ciekawy/praktyczny (niepotrzebne skreślić) drobiazg z zupełnie nietypowej okazji.

Na tym właśnie polega w tym wypadku cała zabawa: na znalezieniu oryginalnego, często żartobliwego święta i “wykorzystaniu” go do wręczenia luźnego podarunku.

11 okazji do świętowania w lutym!

Proszę nie regulować odbiorników, dat jest dziesięć, a samych okazji jedenaście – dwie z nich wypadają w tym samym dniu.

To oczywiście nie wszystkie oryginalne święta, jakie pojawiają się w kalendarzach w tym miesiącu. Po prostu wybraliśmy spośród nich te, które zostały wręcz stworzone do wręczenia drobnych prezentów!

1 lutego: Dzień Gumy do Żucia

Dziewczyna żująca gumę, robiąca balon i wskazująca na niego.

Żucie gumy to czynność nie tylko przyjemna, ale i pożyteczna. Guma pozwala zachować świeży oddech czy pozbyć się resztek jedzenia.

No dobra, miało być o prezentach, a my tu o jakichś resztkach. W tym wypadku nie ma co filozofować, warto po prostu kupić paczkę gumy dla siebie i paczkę dla bliskiej osoby. Miłego żucia!

2 lutego: Dzień Pozytywnego Myślenia/Dzień Handlowca

Pozytywnego myślenia nigdy za wiele! Aby położyć fundamenty pod odpowiedni nastrój na cały dzień, podaruj znajomemu lub przyjacielowi mały prezent. Najlepiej taki, który przez dłuższy czas będzie przypominał mu o tym, że warto jest zachować pozytywne nastawienie nawet wtedy, gdy okoliczności sprzysięgają się przeciwko nam.

Tego samego dnia możemy docenić ulubionych handlowców. Zarówno członków naszej rodziny, grona przyjaciół lub po prostu miłą ekspedientkę z osiedlowego sklepu. Nie musisz wręczać niczego wymyślnego, wystarczy na przykład paczka kawy i miłe słowo, doceniające trudną codzienną pracę handlowca.

5 lutego: Światowy Dzień Nutelli

Tego dnia pozwól sobie na chwilę przerwy od rozmaitych treningów i diet, by po prostu przystanąć na chwilę i rozkoszować się porcją słodyczy. A potem sprezentuj słodkości bliskiej osobie!

Jeśli z Nutellą jej nie po drodze, podaruj miód albo pyszną czekoladę.

9 lutego: Międzynarodowy Dzień Pizzy

Pizza leżąca na drewnianej tacce, jeden z kawałków podniesiony łopatką.
Mamy nadzieję, że czytając ten wpis, jesteś już po obiedzie

Zaraz, zaraz, chwila… Przecież Dzień Pizzy już był 17 stycznia?

No tak, jasne, ale to był dzień Światowy, a ten jest Międzynarodowy. Ktoś złośliwy mógłby powiedzieć, że to zwykły pretekst, by po raz kolejny objeść się pizzą.

My złośliwi nie jesteśmy i tę ideę gorąco pochwalamy. Chyba znajdzie się jeszcze w kalendarzu jakieś miejsce na przykład na “Polski/Europejski Dzień Pizzy”?

Tak czy inaczej, tego dnia zaproś bliską osobę na pyszny włoski placek. Restauracje są w dużej mierze pozamykane, ale zawsze można zamówić.

12 lutego: Ogólnopolski Dzień Pisania Piórem

Od czasu do czasu warto odstawić na bok zdobycze techniki tylko po to, by uświadomić sobie, jak bardzo nienamacalna jest nasza współczesna rzeczywistość. Dobra okazja ku temu nadarzy się już 12 lutego, kiedy wszyscy w kraju porzucą klawiatury, oddając się notowaniu za pomocą pióra…

Pióro do pisania.

No dobrze, takie okoliczności na pewno nie nastąpią, ale to i tak dobra okazja na wręczenie pióra na prezent naszemu bliskiemu. A jeśli takowe posiada, możesz wówczas podarować mu starannie wykonany notatnik.

15 lutego: Dzień Singla

Jak nietrudno się domyślić, święto to nieprzypadkowo wypada zaraz po Dniu Zakochanych. Czy jest to mroczna okazja polegająca na rozpaczaniu z powodu braku drugiej połówki i pochłanianiu ogromnej porcji lodów przy oglądaniu ulubionego serialu?

Cóż… Nie do końca. A nawet nie, kategorycznie nie. Wbrew obiegowej opinii, nie każdy singiel dąży bowiem do związku, a przynajmniej nie robi tego na siłę. Zamiast tego czeka na odpowiedni moment, a tymczasem cieszy się szeroko rozumianą wolnością. 

W tym dniu chodzi właśnie o afirmację braku zobowiązań. Jeśli więc wśród znajomych masz singli, którym niespieszno do znalezienia sobie partnerki lub partnera, jest to dobry moment na wręczenie podarunku!

16 lutego: Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek

Uśmiechnięty doręczyciel z paczką.
Doręczyciel przynosi prezenty nie tylko w Święta i nawet nie pyta, czy obdarowana osoba była grzeczna

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest praca listonosza i doręczyciela. Dlatego warto ją nagrodzić drobnym upominkiem wręczonym tego dnia ulubionemu listonoszowi! Tym mniej ulubionym możesz zostawić awizo na poczcie.

17 lutego: Dzień Kota

Kot to stworzenie, które traktuje każdy dzień, jakby należał do niego. Dlatego zaryzykujemy stwierdzenie, że akurat to nietypowe święto powstało głównie z myślą o jego właści… o ludziach, którym pozwala ze sobą mieszkać.

Młody kot wychodzący spod poduszki.
Obowiązkowe zdjęcie słodkiego kitka <3

Ale wybierając prezent dla nich, tak czy inaczej nie zapomnij o przysmaku dla ich futrzastego pupila!

23 lutego: Międzynarodowy Dzień Pomocy Potrzebującym

Tego dnia możesz podarować coś, co nie wymaga wydania nawet złotówki: swój czas. Z pewnością masz w swoim otoczeniu fundację lub inną organizację, która zajmuje się niesieniem pomocy ludziom w potrzebie.

Dołożenie swojej symbolicznej cegiełki w ramach wolontariatu to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie można podarować!

26 lutego: Dzień Pozdrawiania Blondynek

Młoda blondwłosa kobieta ubrana w płaszcz i chustę.
Aby pozdrowić bliską osobę, nie potrzeba żadnej okazji. Niemniej, Dzień Pozdrawiania Blondynek uznajemy za jak najbardziej słuszną inicjatywę!

Żarty na bok: zwłaszcza te o blondynkach. Tym razem honorujemy nasze złotowłose przyjaciółki.

Pozdrowienie blondynki to jedno, ale jeśli masz gest, podaruj jej drobiazg, który ubarwi to niespecjalnie znane, a przecież tak sympatyczne święto!

*

Oto święta nietypowe z lutego, które są wyborną okazją do wręczenia prezentu. Te najlepsze upominki znajdziesz w Galerii Podarunkowej!

A jeśli wyżej nie ma żadnego dnia odpowiedniego do obdarowania Twoich bliskich, nic straconego. Już niebawem na naszym blogu pojawi się kolejna lista – świąt nietypowych wypadających w marcu.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności