Nietypowe święta w styczniu: oryginalne okazje do obdarowania swoich bliskich!

Nietypowe święta w styczniu: oryginalne okazje do obdarowania swoich bliskich!

W ciągu roku trafia się całe mnóstwo okazji do wręczania i otrzymywania prezentów. Czy to oznacza, że w tym temacie nie warto wychodzić poza utarte schematy? Oczywiście, że nie!

W nowym cyklu zamierzamy przedstawić tak zwane “święta nietypowe”, czyli te mniej znane prezentowe okazje.

Po co nam nietypowe święta?

No właśnie, przecież niemal w każdym miesiącu zdarza się sposobność do obdarowywania partnera lub członków rodziny, prawda? Kiedy jednak przychodzi do wręczania podarunków przyjaciołom, liczba okazji zdecydowanie maleje.

A przecież przyjaciele to nasza druga rodzina i też zasługują na prezent. Można go wręczyć również bez okazji, jednak cała zabawa polega w tym wypadku na tym, by wyszukać odpowiednie “święto” i pod nie dopasować swój podarunek.

Oryginalne święta w styczniu

Naturalnie, nie każde z nich “nadaje się” do wręczenia prezentu. Dlatego wzięliśmy do rąk kalendarz z osobliwymi okazjami i wybraliśmy te, podczas których podarunki są jak najbardziej dopuszczalne.

11 stycznia: Dzień Sprzątania Biurka

Biurko z ustawionym komputerem.
Nie każdy może pochwalić się takim porządkiem na biurku

Niektórzy nie mają żadnego problemu z utrzymaniem ładu na biurku, pozostali zaś… Powiedzmy, że podchodzą do tego tematu dużo, duuużo luźniej.

Tego dnia masz idealny pretekst, by swoim prezentem delikatnie zasugerować obdarowanemu, że od czasu do czasu warto zająć się rosnącą górą papierów. Oczywiście, bez przesady – święto ma humorystyczny charakter, a poza tym każdy posiada swoje wyobrażenie na temat tego, jak powinno wyglądać jego stanowisko pracy.

Jeśli jednak obdarowany ma zamiar od czasu do czasu zrobić coś z “artystycznym nieładem” na blacie, podaruj mu na przykład mini-odkurzacz biurkowy

Albo praktyczny kalendarz tygodniowy dzięki któremu wszystkie najważniejsze informacje na temat spotkań i innych ważnych terminów zamieści w jednym miejscu, a nie na porozrzucanych tu i ówdzie karteczkach.

12 stycznia: Dzień Całowania Złotowłosych

Rudowłosa, śmiejąca się dziewczynka.
Rudowłose dzieci często nie mają łatwego życia z powodu licznych docinków. Tym bardziej warto świętować ten dzień wraz z nimi

Nazwa może być trochę myląca, ponieważ wcale nie chodzi o blondynów, a o ludzi mogących pochwalić się rudą czupryną.

Masz znajomego lub znajomą o włosach tego koloru? Pomyśl o miłym, niespodziewanym upominku, który wywoła radość na ich twarzach!

Dzieciom możesz kupić na przykład “Przygody Pippi Pończoszanki”. To w końcu jedna z najbardziej rozpoznawalnych fikcyjnych postaci z rudymi włosami. Opowieści te polecamy szczególnie w formie audiobooka czytanego przez Edytę Jungowską. 

A dorosłym mężczyznom z zarostem rudego koloru możesz wręczyć z tej okazji starannie wykonany grzebień do brody.

13 stycznia: Dzień Wzajemnej Adoracji

Nic dodać, nic ująć. Święto wzajemnej serdeczności i okazywania sobie sympatii to fantastyczna okazja do wręczenia drobnego upominku znajomym i przyjaciołom!

Co można kupić z tej okazji? Naszym zdaniem, idealnie sprawdzi się czekolada lub inne słodycze, którymi możesz podzielić się z bliskimi!

14 stycznia: Dzień Ukrytej Miłości

Święto to wypada dokładnie na miesiąc przed dniem miłości jak najbardziej jawnej. Kto zdecyduje się wręczyć z tej okazji miły podarunek swojej sympatii? Śmiało, w końcu podobno do odważnych świat należy.

16 stycznia: Dzień Pikantnych Potraw

Pikantne papryczki, różne odmiany.
Jeśli masz znajomego, któremu cieknie ślinka na taki widok – oto doskonała okazja, by obdarować go odrobiną pikanterii

Wprawdzie nie każdy przepada za daniami na ostro, ale posiadają one swoje oddane grono wielbicieli. Z pewnością masz wśród znajomych lub członków rodziny kogoś, kto sypie do swych potraw ponadprogramową zawartość chili, a ponad wszystkie przekąski przedkłada doprawiony sporą dawką ognia smak egzotycznych papryczek.

Co można podarować z tej okazji? Dobrym pomysłem będzie zamówienie dania z dobrej restauracji lub własnoręczne przygotowanie ulubionej potrawy fana pikantności. Nie żałuj pieprzu.

17 stycznia: Światowy Dzień Pizzy

Pizza na patelni.
Jakby się uprzeć… Każdy dzień może być Dniem Pizzy!

Za pikantnymi potrawami może i nie każdy przepada, ale za to już dzień później wypada święto pizzy… A brak szacunku do pizzy to rzecz raczej niespotykana.

Tego dnia odłóżcie ze znajomymi na bok animozje na temat hawajskiej z ananasem i zamówcie coś z waszej ulubionej pizzerii, by oddać się świętowaniu. Smacznego!

18 stycznia: Blue Monday

Zdania na temat Niebieskiego Poniedziałku są mocno podzielone. Ale po kolei. O co właściwie chodzi z tym “świętem”?

Blue Monday to rzekomo dzień, w którym wszelkie negatywne czynniki (pogoda, mała ilość światła słonecznego, zmęczenie długą zimą, upadające postanowienia noworoczne itp.) sprzysięgają się przeciwko nam i sprawiają, że czujemy się skrajnie przygnębieni.

Dzień ten ma wypadać w trzeci poniedziałek każdego stycznia.

Z jednej strony, jest to pseudonauka. Termin “Blue Monday” został ukuty specjalnie po to, by sprzedawać usługi nieistniejącego już dziś biura podróży. Co zresztą przyznał sam autor wzoru mającego wyznaczać Niebieski Poniedziałek.

Tropikalny kurort, ustawione na pomoście leżaki i parasole, morze.
Warto pamiętać, że Blue Monday to zabieg marketingowy, mający wywołać u ludzi pragnienie wyruszenia w styczniu w takie miejsca, jak widoczne na załączonym obrazku

Z drugiej: okazja ta tak mocno zakorzeniła się we współczesnych mediach społecznościowych, że w zasadzie mało kto zwraca już uwagę na nieprawdziwość teorii, jakoby był to najbardziej depresyjny dzień roku.

Czy zatem powinniśmy kupować sobie wesołe drobiazgi z tej okazji? Nasza odpowiedź: czemu nie. W końcu wzór na Blue Monday może i jest wyssany z palca, ale za wesoło w styczniu za oknami nie jest. Tak więc każdy pretekst do wywołania uśmiechu na twarzach bliskich wydaje się uzasadniony.

20 stycznia: Dzień Miłośników Sera

Sery do degustacji, przyozdobione różami i winogronami.
Kto powiedział, że ser nie zasługuje na odrobinę uznania?

Mieli swój dzień amatorzy pikantnych potraw, mieli fani pizzy… Ludzie smakujący w serach postanowili nie być gorsi i tak oto w kalendarzach (niektórych) można znaleźć to święto.

Co kupić znajomemu lub znajomej z tej okazji? Ser, to oczywiste. Ale są też inne opcje, na przykład akcesoria do degustacji lub wino, które perfekcyjnie łączy się z tym przysmakiem podczas jego zajadania.

21 stycznia: Międzynarodowy Dzień Przytulania

W zasadzie w tym temacie wszystko jest jasne: tego dnia przytulamy się z bliskimi tak często, jak to tylko możliwe.

Ale możesz też podarować im coś do przytulania, na przykład miękki kocyk.

23 stycznia: Dzień Pisma Ręcznego

Ach, stare, dobre pismo ręczne! Niektórzy ludzie pióra z ulgą przeszli swego czasu na szybsze pisanie na klawiaturze, niemniej każdy z rozrzewnieniem wspomina minione dni, kiedy wszystko było namacalne, a nie cyfrowe.

Sentyment ten nie jest bezpodstawny. W końcu z faktem, że jest coś magicznego w fakturze starannie wykonanego papieru, dyskutować nie sposób.

Pióro wieczne i notatnik z odręcznymi zapiskami.
Ludzi piszących na co dzień ręcznie jest znacznie więcej, niż można by się spodziewać

Co możesz podarować bliskim tego dnia? Na przykład długopisy, pióra wieczne, notesy, planery… Wręcz je zarówno osobom, które na co dzień piszą po papierze, jak i znajomym od dawna preferującym notatki na komputerze. Niech przypomną sobie złote czasy ręcznego pisma!

25 stycznia: Dzień Sekretarki i Asystentki

Uwaga, szefowe i szefowie! Tego dnia doceniamy osoby, bez których codzienna praca byłaby znacznie trudniejsza, a często wręcz niemożliwa.

Dzień Sekretarki i Asystentki (chyba równie dobrze może to być Dzień Sekretarza i Asystenta) to okazja do podarowania niezobowiązującego drobiazgu. Na przykład wiecznego pióra albo czegoś z kategorii delikatesowej: kawy, herbaty lub czekolady.

29 stycznia: Dzień Składanki i Łamigłówki/Międzynarodowy Dzień Puzzli

Pomieszane kawałki puzzli.
Lata płyną, a puzzle wciąż nie tracą na popularności

Raczej nie jest przypadkiem, że oba te święta wypadają w ten sam dzień. W końcu puzzle to rozrywka ponadczasowa (przeżyła pojawienie się planszówek i gier wideo), a jednocześnie będąca modelowym przykładem składanki i łamigłówki.

W ten dzień warto obdarować nowymi puzzlami najmłodszych… Ale nie tylko. Jeśli nie pamiętasz już ostatniego wieczoru spędzonego na układance z partnerem lub przyjaciółmi, warto do tego wrócić, by przypomnieć sobie, ile radości i satysfakcji mogą dać “zwykłe” puzzle. Albo te w trochę bardziej niezwykłym wydaniu.

*

Oto nietypowe styczniowe święta godne stosownych prezentów. Już niebawem wrócimy z kolejną listą, tym razem obejmującą okazje z lutego!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności