Prezent bez pieniędzy? Poznaj 13 pomysłów na podarunki wykonane własnoręcznie!

Prezent bez pieniędzy? Poznaj 13 pomysłów na podarunki wykonane własnoręcznie!

Prezenty wykonane własnoręcznie, kosztujące bardzo mało albo wręcz nic, zostały współcześnie zepchnięte na dalszy plan. Wbrew temu, co czasem się o nich myśli, wcale nie są pójściem na łatwiznę – wręcz przeciwnie! Dziś podzielimy się z Tobą kilkoma propozycjami na prezent bez pieniędzy, które nie obciążą domowego budżetu. Ale najpierw pora obronić właśnie postawioną tezę.

Uwaga: ten tekst nie dotyczy bogatej i inspirującej sfery Do It Yourself. Prezenty DIY są oczywiście wspaniałym pomysłem na oryginalny i względnie tani podarunek, jednak uważamy, że ze względu na swoją specyfikę zasługują na odrębną kategorię. Tym razem zajmiemy się upominkami, które nie wymagają majsterkowania – co wcale nie znaczy, że są wykonywane niechlujnie i/lub pospiesznie!

Przygotowanie tanich prezentów nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać

Kiedy chcesz wręczyć prezent bez pieniędzy (lub niewymagający wydania pokaźnej ilości pieniędzy, by być bardziej precyzyjnym), musisz najpierw dokładnie poznać obdarowywaną osobę. To właśnie z tego powodu gorąco rekomendujemy wręczanie ich jedynie bliskiej rodzinie i zaufanym przyjaciołom.

Tym bardziej, że często dotyczą sfery ich życia prywatnego, o czym zresztą niebawem się przekonasz, kiedy przedstawimy gotowe pomysły na takie podarunki.

Po drugie, choć aby wykonać prezenty własnoręcznie, nie potrzebujesz najczęściej szczególnych umiejętności, ich przygotowanie wymaga poświęcenia dość sporej ilości czasu. W zależności od tego, na jaki upominek ostatecznie się zdecydujesz, może być to kilka godzin lub nawet kilka… tygodni.

Argumenty przeciw

Oczywiście, jak w przypadku każdego innego dylematu, postawienie na własnoręcznie wykonane prezenty może mieć swoje minusy. W tym przypadku najwięcej zależy od Twojego obdarowywanego.

Obdarowana osoba uwielbia otrzymywać drogie prezenty i sama wręcza podobne? W tym wypadku podarunek wykonany własnoręcznie może nie zostać najlepiej odebrany.

Być może jest osobą, która ma typowo konsumenckie podejście i sama kupuje wyłącznie drogie i “efektowne” prezenty. Nawet nie mając złych intencji, może wówczas pomyśleć, że wręczając coś wykonanego przez siebie, próbujesz się wykręcić od “prawdziwego” podarunku. Odpowiedź na pytanie, czy warto w ogóle obdarowywać taką osobę, nie jest wcale jednoznaczna i pozostawiamy ją Tobie.

Ale to tylko potwierdzenie tego, co poruszyliśmy już wcześniej: kiedy znasz swoich obdarowywanych, wiesz dokładnie, jakiego rodzaju prezent sprawi im przyjemność i czy możesz sobie pozwolić na rozwiązanie “budżetowe”.

13 propozycji na udany prezent bez pieniędzy wykonany własnoręcznie

Poniżej znajdziesz konkretne propozycje z naszej strony. Niektóre wymagają pewnych umiejętności, ale zdecydowana większość z nich może być wykonana przez każdego!

1. Ciasto

Na zdjęciu niezwykle popularny prezent bez pieniędzy, czyli ciasto.

To rozwiązanie niekoniecznie darmowe – w końcu trzeba kupić składniki. Ale i tak tańsze niż na przykład nowy iPhone.

Ciasto nie zawsze sprawdzi się jako prezent: nie rób go, kiedy wybierasz się na huczne przyjęcie urodzinowe lub imieninowe, na którym wedle wszelkich przewidywań znajdą się podobne wypieki.

Ale już kameralna wizyta u znajomej lub znajomego z własnym ciastem to zdecydowanie interesująca opcja. Słodki wypiek doceni z pewnością także mama, babcia lub dziadek, kiedy podarujesz go na ich święto.

2. Kupony na “usługi”

Do kuponów potrzebujesz jedynie drukarki i pewnego zmysłu estetycznego… lub kartki eleganckiego papieru i przyborów do rysowania, jeśli zdecydujesz się wykonać je własnoręcznie.

Co może się znaleźć na takich kuponach? Wszystko zależy od stopnia znajomości z obdarowywaną osobą. Wybierz spośród popularnych opcji – spacer z psem, masaż, zmywanie naczyń, przytulenie – lub wymyśl własne, nietypowe propozycje.

Przykładowy prezent bez pieniędzy: karta z kuponami dla par.
Przykładowa karta z kuponami – prezent bez pieniędzy w wersji dla par.

Nie musimy chyba wspominać, że to nadzwyczaj ciekawa opcja na prezent dla partnera lub partnerki?

3. Opieka na jeden wieczór

To świetny pomysł na podarunek dla młodych rodziców, którym niedawno urodziło się dziecko. Przez “niedawno” rozumiemy tu okres od kilku miesięcy do kilku lat. Taka para z pewnością doceni możliwość wyjścia z domu na randkę ze spokojną głową i pełnym portfelem – wszak profesjonalna opieka potrafi sporo kosztować.

Wybierz ten podarunek rozważnie – gdy już się zdecydujesz, nie ma odwrotu.

Ten prezent bez pieniędzy może być rozwinięciem poprzedniego pomysłu i trafić na jeden z kuponów, ale spokojnie obroni się jako pojedynczy podarunek.

4. Przejęcie obowiązków obdarowanego

Prezent ten polecamy szczególnie rodzeństwu. Brat lub siostra mają przydzielony domowy obowiązek, którego szczerze nienawidzą? Niezależnie, czy chodzi o wynoszenie śmieci, koszenie trawnika, czy wyprowadzanie psa na spacer – z okazji urodzin zaoferuj przejęcie zadań solenizanta na jakiś czas, na przykład na miesiąc.

5. Pamiątkowy album

Kup ładny, gruby zeszyt i wypełnij go wspomnieniami wspólnych chwil spędzonych z obdarowywaną osobą! Im bardziej go udekorujesz, tym lepiej, choć wszystko zależy oczywiście od tego, jak czujesz się na siłach ze swoimi zdolnościami plastycznymi. Ale nie przejmuj się nimi zanadto: każda krzywa linia i niezdarny rysunek tylko dodają indywidualnego charakteru Twojemu podarunkowi!

Umieść w albumie Wasze zdjęcia, bilety na koncert, bilety autobusowe ze wspólnych wypraw… Słowem wszystko, co da się przykleić lub w inny sposób przymocować do kartek. Dodaj do tego osobiste notatki i… prezent gotowy!

6. Listy “otwórz mnie, gdy…”

“…gdy będziesz mieć zły dzień”, “…gdy zawalisz egzamin”, “…gdy dostaniesz awans w pracy”. To opcja dla osób lubiących i potrafiących pisać długie oraz emocjonalne listy.

Wybierz kilka okoliczności i przygotuj wiadomości na każdą okazję, z wyraźnym zaznaczeniem, że mają być otwarte tylko, jeśli zaistnieją opisane na kopercie okoliczności. Następnie zbierz je w jednym miejscu, na przykład w okolicznościowej tubie i wręcz jako prezent!

7. Miks na kasecie

Opcjonalnie może być również na płycie CD. Tę propozycję polecamy zwłaszcza wtedy, gdy masz do obdarowania kogoś, kto wychowywał się w latach 80-tych lub 90-tych. Był to szczytowy okres popularności domowych składanek, najczęściej zestawianych z piosenek nagrywanych prosto z radia.

Ten podarunek wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu, ale jeśli masz go na stanie lub możesz pożyczyć, warto się na to zdecydować. Indywidualny miks oznacza też, że musisz być w stanie odgadnąć gust obdarowywanego lub obdarowywanej. W końcu nie podarujesz długowłosemu rockmanowi kasety z nagraną muzyką elektroniczną, a osobie słuchającej na co dzień dokonań klasyków – składanki z nagraniami żywcem wyjętymi z weekendowej imprezy.

Fantastyczna prezentowa opcja dla tych, którzy zawsze marzyli o karierze DJ-a.

Jeśli masz do dyspozycji mikrofon, wciel się w rolę DJ-a i nagraj krótkie wprowadzenie do każdego utworu. To właśnie dzięki takim drobiazgom Twoja kaseta zmieni się w niepowtarzalny prezent!

8. Karta do Netflixa

…lub do dowolnej innej platformy, na której wspólnie ze swoją drugą połówką ogladacie filmy i seriale.

Tym razem oddaj kontrolę nad wyborem na kilka (kilkanaście?) wieczorów, przygotowując specjalną kartę z limitem użyć. Każdy fan popkultury doceni taki prezent i związaną z nim “władzę”!

“Władza nad pilotem” – to brzmi dumnie.

9. Coś własnego

Masz w domu coś, co spodobało się obdarowanemu? Możesz użyć tego przedmiotu w roli podarunku przy najbliższej okazji.

Małe zastrzeżenie – lepiej, by szła za tym “większa” historia. Na przykład: “Ta waza stała u nas przez tyle lat, a była w rodzinie od pokoleń, więc czas, by trafiła do ciebie”.

To o wiele lepsze od zwyczajnego wręczenia posiadanego wcześniej przedmiotu, jako że jest to, cóż, dość wygodne rozwiązanie.

10. Owoc artystycznego talentu

Udany prezent bez pieniędzy niekoniecznie musi być przedmiotem, na zdjęciu przykład takiego podarunku: gitarzysta gra piosenkę na swoim instrumencie.

Układanie rymów przychodzi Ci z łatwością? A może potrafisz grać na jakimś instrumencie? W takim wypadku napisz wiersz dla solenizanta, skomponuj piosenkę lub stwórz wyjątkowy portret!

Ten wybór nie jest zastrzeżony jedynie dla artystów. Jeśli pasjonujesz się na przykład stolarką, możesz wykonać piękną skrzynkę na przyprawy lub szkatułkę na drobiazgi.

Zastanów się, czy wśród Twoich talentów nie ma takiego, który pozwoliłby Ci przygotować wyjątkowy, spersonalizowany prezent!

11. Dzielenie pasji swojej bratniej duszy

Przy najbliższej okazji Twoim prezentem może być udział w sprawie, która jest szczególnie ważna dla Twojego przyjaciela lub przyjaciółki. Jeśli na przykład jest honorową krwiodawczynią i do tej pory bezskutecznie namawiała Cię do oddania krwi, przełam na ten jeden dzień swój lęk przed igłami. Możesz też przepracować dzień w ramach wolontariatu, towarzysząc obdarowywanej osobie w jej obowiązkach – pewnie dobrze wiesz, jakiego rodzaju aktywność sprawi jej największą przyjemność!

12. Wyhodowana roślina

Rośliny, które mogą stanowić udany prezent bez pieniędzy.

W tym wypadku musisz myśleć długoterminowo – wszak roślina potrzebuje czasu, by wyrosnąć. Niemniej, jest to sympatyczny prezent, który może podpaść pod wspomnianą wcześniej kategorię czegoś, co masz, a co spodobało się obdarowanemu (jeśli oczywiście się spodobało).

Tak czy inaczej, fanki roślin z pewnością docenią możliwość włączenia kolejnego okazu do swojej bogatej kolekcji.

13. Własna książka kucharska

Prezent bez pieniędzy będący rozwiązaniem dla fanów gotowania z sukcesami na karku, choćby “tylko” w postaci licznych pochwał od pozostałych członków rodziny. Podziel się swoimi sekretnymi przepisami w formie odręcznie wykonanej książki kucharskiej!

Do tego prezentu potrzebować będziesz jedynie zeszytu, przyborów do pisania/rysowania oraz chęci, by wyjawić przed kimś swoje największe kulinarne tajemnice.

Czy kupowane prezenty są gorsze od wykonywanych własnoręcznie?

Oczywiście, że nie! Tym bardziej, że pula atrakcyjnych prezentów wykonanych własnoręcznie i wręczanych tej samej osobie w końcu się wyczerpie. Są one jednak całkiem ciekawym urozmaiceniem i od czasu do czasu możesz sobie na nie pozwolić – do czego zachęcamy! To także ciekawy i miły dodatek do zakupionego podarunku.

Większość atrakcyjnych prezentów nabywanych za pieniądze znajdziesz w Galerii Podarunkowej, a co do pozostałych, skorzystaj z zebranych wyżej propozycji!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności