6 prezentowych propozycji na Dzień Nauczyciela

6 prezentowych propozycji na Dzień Nauczyciela

Już niebawem, a dokładnie 14 października, będziemy świętować Dzień Nauczyciela! To świetna sposobność, by docenić ciężką pracę osób odpowiedzialnych za naszą edukację, a także za kształtowanie odpowiednich postaw życiowych. Co kupić na prezent z tej okazji?

Kwiaty, słodycze, czy jednak upominek?

Jednym z najpopularniejszych wyborów na Dzień Nauczyciela są kwiaty. Ma to swoje plusy: kupując cały bukiet, klasa może obdarować nie tylko swojego wychowawcę, ale również symbolicznie docenić pracę każdego nauczyciela. 

Czy istnieje argument przeciw takiemu prezentowi? Owszem: jeśli kwiatów przez cały dzień zbierze się naprawdę dużo, samo przetransportowanie ich do domu może przysporzyć nauczycielowi problemów, zaś jego dom na kilka dni zmienia się w kwiaciarnię. Jest to też wybór oczywisty, a co za tym idzie… dość nudny.

Kolejnym popularnym podarunkiem są słodycze. Z tej opcji cieszą się najczęściej… dzieci nauczycieli, które otrzymują takie porcje czekolady i pralin, że święto to często przyćmiewa dla nich obchody Halloween. Podobnie jak w przypadku kwiatów, jest to prezent odrobinę przewidywalny.

Co zatem pozostaje? Oczywiście, odpowiedni upominek, który nie tylko może okazać się przydatny, ale również podkreśli, jak bardzo praca nauczyciela jest doceniana przez uczniów

Nie wszystko jednak będzie odpowiednim prezentem na tę okazję. Ponadto, przed kupnem należy ustalić jeszcze jedną, dość istotną kwestię: jeden prezent wręczany przez całą klasę czy wiele upominków wybieranych indywidualnie przez uczniów?

Pomysł na prezent dla nauczyciela

Prezent od każdego ucznia czy klasowa zrzutka?

Odpowiadając krótko, zrzutka.

A rozwijając myśl: wręczanie prezentów zawsze wiąże się z koniecznością poznania preferencji danej osoby, co często wręcz sugeruje bliższą znajomość. W razie prezentu nietrafionego czy też naruszającego relacje uczeń-nauczyciel, konsekwencje takiego podarunku spadają na jedną osobę…

…chyba, że to jednak klasa jako całość wręcza jeden, “większy” prezent. Miej jednak na uwadze, że w tym wypadku “większy” nie oznacza wcale “drogi”.

Co prowadzi nas do kolejnej kwestii, jaką należy rozstrzygnąć przed wyborem odpowiedniego podarunku:

Dlaczego na Dzień Nauczyciela nie powinno się kupować drogich prezentów?

Wystarczy, że zastąpisz słowo “drogi” określeniem “zobowiązujący”, a już wiadomo, o co chodzi.

Prezent powinien być odzwierciedleniem sympatii, jaką uczniowie darzą swojego nauczyciela. W żadnym wypadku nie może krępować, a także sugerować swoim kosztem konieczność odwdzięczenia się w jakiś sposób (a czy tego chcemy, czy nie, w naszej kulturze wręczenie upominku wywołuje instynktowną chęć rewanżu w obdarowanym). Tym bardziej, że praca nauczyciela polega nie tylko na przekazywaniu wiedzy, ale także na ocenianiu tego, jak dobrze – lub nie – uczeń ją sobie przyswoił.

Sami nauczyciele w rozmowach najczęściej przyznają, że najbardziej doceniają drobne upominki, dopasowane do ich potrzeb i preferencji. Drogie prezenty od uczniów niespecjalnie znajdują uznanie wśród przedstawicieli tej branży.

No dobrze, ale co w takim razie kupić ulubionemu belfrowi?

6 pomysłów na trafiony prezent z okazji Dnia Nauczyciela

Wybierając prezenty na Dzień Nauczyciela, trzymaliśmy się kilku podstawowych wyznaczników opartych o przekazane wyżej rady.

A zatem, podarunek dla nauczyciela powinien być:

  • względnie niedrogi,
  • gustowny,
  • oddający specyficzną relację uczeń-nauczyciel (między innymi brak przedmiotów, które mimo spełnienia dwóch poprzednich wymogów, mogłyby zostać uznane za “kontrowersyjne”, jak na przykład szkło do alkoholu).

Oto nasze propozycje.

Mapa-zdrapka

Mapy-zdrapki robią w ostatnich latach prawdziwą furorę i trudno się temu dziwić. Pięknie się prezentują na ścianie, będąc prawdziwą ozdobą pokoju. Do tego odzwierciedlają pasje osób, którym są podarowane.

Jeśli nauczyciel dużo podróżuje po kraju/Europie/świecie – podaruj mu odpowiednią do zasięgu podróży mapę-zdrapkę, na której odznaczy miejsca, w których już był. Będzie to także nieoceniona wskazówka, dokąd udać się w następną podróż.

Nauczyciel uwielbia górskie wędrówki? W takim razie dobrym wyborem będzie Mapa-Zdrapka Szlaków: Tatry Polskie.

Mapa zdrapka Tatry Polskie to propozycja pomysłu na prezent na dzień nauczyciela

Istnieje również opcja dla fanów wojaży po Mazurach…

Pomysł na prezent na Dzień Nauczyciela - mapa zdrapka Wielkich Jezior Mazurskich

…albo i po całym kraju.

Mapa zdrapka Polski jako pomysł na prezent na Dzień Nauczyciela

Podobają Ci się? Sprawdź więc cały nasz asortyment Map Zdrapek!

Planer

Nie ma chyba nauczyciela, który nie doceniłby wyjątkowego notatnika, w którym może planować kolejne lekcje, a także – o zgrozo – prace domowe i klasówki.

Ale sprawdziany i zadania do odrobienia w domu i tak się pojawią, więc lepiej już, żeby obdarowywany mógł je odnotowywać w czymś gustownym. Wybierz planer na 2021 rok lub pozbawiony daty!

Zobacz nasze planery!

Możesz spokojnie kupić to przydatne akcesorium również wtedy, gdy obdarowywana osoba posiada już własny planer. Nauczyciel to najczęściej ten typ człowieka, który dużo notuje, zatem nawet jeśli nie będzie używać planera do notatek związanych z wykonywaną pracą, wykorzysta go pewnie do czegoś innego.

Drewniana muszka

A teraz coś z zupełnie innej kategorii. Drewniane muszki produkowane przez polską firmę Bewood to prezent nie tylko elegancki, ale również oryginalny. Druga z wymienionych cech stawia go w roli kandydata do wybornej niespodzianki.

Taki prezent z pewnością spotka się z uznaniem nauczyciela. Wszak otrzyma minimalistyczny dodatek do oficjalnych outfitów, który pozwoli mu w pozytywny sposób wyróżnić się z tłumu.

Wybierz jedną z drewnianych muszek, jeśli zamierzasz postawić na oryginalność swojego prezentu, lecz nie chcesz, by ucierpiała na tym jego praktyczność i wyrafinowanie. Połączenie rzemieślniczego wykonania z nowoczesnym wzornictwem zdecydowanie zdaje egzamin.

Drewniane muchy z klasą

Gwiezdna mapa nieba

Idealny prezent dla nauczycieli fizyki, choć nie tylko. Mapa nieba to doskonały podarunek dla wszystkich amatorów astronomii. Pięknie wygląda na ścianie, prezentując widziane z Ziemi gwiazdozbiory.

Jeśli obdarowany uzna, że ściana to nie miejsce dla tej wyjątkowej mapy, zapakuje ją w poręczną tubę. Ponadto, producent dołączył do niej zestaw humorystycznych naklejek, które wywołają uśmiech na twarzy nawet najpoważniejszego nauczyciela!

Gwiezdna mapa nieba to świetny pomysł na prezent na Dzień Nauczyciela

Skarbonka na ścianę

Najpopularniejszy cel, na który ludzie zbierają pieniądze? Ciężko to rozstrzygnąć, ale z pewnością podróż dookoła świata znalazłaby się w ścisłej czołówce takiego zestawienia.

Zainspiruj swojego nauczyciela do realizacji własnych marzeń i podaruj mu skarbonkę do zawieszenia na ścianie, która dobitnie zakomunikuje, na co mają być przeznaczone wkładane do niej pieniądze!

Propozycja pomysłu prezentu dla nauczyciela - skarbonka na podróż dookoła świata

Alternatywnie, nauczyciel może też po prostu odkładać środki, by zebrać swój pierwszy milion:

Propozycja pomysłu prezentu dla nauczyciela - skarbonka na pierwszy milion

Do produkcji obu skarbonek producent użył płyt MDF i szkła. Ich uniwersalne, minimalistyczne wzornictwo sprawi, że można je powiesić praktycznie w każdym pomieszczeniu – będą pasować wszędzie!

Szachy

Na koniec zostawiliśmy prezent, który w niczym nie ustępuje pozostałym, a przez wielu nauczycieli zostanie wręcz uznany za perfekcyjny. Gra królów nie traci na swej popularności, zatem zestaw w postaci szachownicy i precyzyjnie wykonanych bierek będzie jak najbardziej na miejscu.

Możesz wybrać wersję klasyczną…

Szachy książkowe składane - drewniane

…lub zdecydować się na drewniane szachy z bierkami odwzorowującymi wojowników ze starożytnej Grecji. Idealny prezent dla szkolnego historyka!

Szachy Manopulos - Soldier Chess set

Prezent to nie wszystko!

Kupując prezent na Dzień Nauczyciela, nie zapomnij, że w tym dniu chodzi o coś więcej, niż tylko o obdarowywanie ulubionych pedagogów. To przede wszystkim okazja na okazanie wdzięczności nauczycielom za ich trudną, a często nawet niewdzięczną pracę.

Dlatego odpowiedni prezent to jedno, ale nie zapomnij dodać do niego podziękowań i życzeń. Forma werbalna jest jak najbardziej w porządku, choć możesz pokusić się (lub “możecie” – jako klasa) o własnoręczne stworzenie okolicznościowej kartki. Nauczyciele naprawdę doceniają takie gesty!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności