Prezentujemy Dobre Marki: Cudowianki

Prezentujemy Dobre Marki: Cudowianki

Na pytania odpowiada Ania Kałkowska – twórczyni i właścicielka marki Cudowianki. Własną drogą kroczy od 5 lat. Wcześniej ukończyła Wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny stając się Technikiem Organizacji Reklamy. Pracowała jako wizażystka i stylistka, a na samym końcu rzuciła wszystko, aby samodzielnie tworzyć autorskie grafiki i projekty kartek okolicznościowych. Jak sama o sobie mówi – jest samoukiem, a inspiruje ją codzienność i ojczysty język. Potrafi bez reszty zatracić się w papierniczych akcesoriach, uwielbia podróże – z każdego wyjazdu przywozi masę pocztówek. Miłośniczka kwiatków doniczkowych, długich leniwych śniadań, targów staroci i kryminałów.

Wybierz dowolną osobę, której chciałabyś dać w prezencie zaprojektowaną kartkę. Kogo byś obdarował? Dlaczego? Z jakiej okazji i czym konkretnie?

Od razu przychodzi mi na myśl moja nowa kolekcja kartek okolicznościowych w tematyce #girlpower i kobieta od przekraczania granic, czyli Wanda Rutkiewicz. Wybrałabym dla niej kartkę z napisem „Siła jest kobietą”, bo pokazała, że w męskim świecie alpinizmu, dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy, kobieta również może osiągnąć sukces. Nigdy nie wątpiła w swoje umiejętności, a jej paliwem było ryzyko. Udowodniła, że wspinaczka nie jest tylko męską domeną, a kobiety wcale nie są słabsze. 

Lepiej jest dawać czy otrzymywać prezenty? Dlaczego?

Zdecydowanie lepiej jest dawać prezenty! Uwielbiam szukać we wspomnieniach rozmów z bliskimi, które nakierowałyby mnie na idealny prezent. To trochę jak prywatne śledztwo. Najpierw staram się odświeżyć pamięć, co nakierowuje mnie na kilka pomysłów. Później trzeba poobserwować czy obdarowywana osoba nie kupiła już czegoś z Twojej listy, a może jej potrzeby się zmieniły. Jeśli już mam zawężoną listę propozycji, to nadchodzi najmilszy etap, czyli szukanie konkretnych firm i produktów. W tym celu przeszukuję wszystkie prezentowniki, portale z podarunkami, instagrama.

Mam ogromną satysfakcję, gdy znajduję w końcu ten unikatowy prezent, który wywołuje u bliskiej osoby uśmiech i jednocześnie zaskoczenie. To naprawdę niezła frajda, zmieszana z lekką nutką stresu! Oczywiście, na ten cały proces, musimy mieć sporo czasu, kupowanie prezentów na ostatnią chwilę to tylko stres i nerwy. Warto zaplanować wszystko z wyprzedzeniem.

Opowiedz o wartościach, którymi kierujesz się przy tworzeniu kartek.

Zawsze dużą radość sprawiało mi wypisywanie kartek dla bliskich, ale jeszcze większą, gdy wracałam do domu, zaglądałam do skrzynki pocztowej i widziałam, że coś na mnie czeka – kartka urodzinowa, świąteczna, pozdrowienia z wakacji? Każda przesyłka od rodziny lub przyjaciół wywoływała szeroki uśmiech. Już nie mówiąc o walentynkach!


Teraz, staram się, by moje małe, papierowe cuda, sprawiały wielką radość najpierw u moich klientów, a później u ich bliskich. Czy mogłam wymarzyć sobie lepszy pomysł na biznes, niż taki, którym główną misją jest celebracja ważnych i mniej ważnych momentów w życiu, oraz wywoływanie uśmiechu? Nie sądzę 😊 Tworząc kolejne projekty, staram się wychodzić poza schematy, wymyślać coś, co jeszcze bardziej połączy darczyńcę z obdarowywanym, np. wymyślam kartki, które mogą być wręczone bez okazji, lub w dość nietypowych okolicznościach, jak np. teraz, w czasach pandemii.

Kolejnym ważnym aspektem w prowadzeniu firmy jest dla mnie ekologia. Wszystkie moje kartki drukowane są na papierze wyprodukowanym w 100% z włókien recyklingowych zgodnie z normami FSC. Koperty, które dołączane są do kartek, to koperty z serii Eko Kraft ze specjalistycznych papierów siarczanowych (100g).

Gdybyś mogła cofnąć się w czasie, co powiedziałabyś młodszej wersji siebie, zabierającej się do pracy nad Cudowiankami?

Po pierwsze planuj z wyprzedzeniem (zwłaszcza finanse), po drugie szanuj swój czas, a po trzecie korzystaj z pomocy znajomych. Uważam, że wszystkie błędy, które popełniłam czegoś mnie nauczyły i gdyby nie one, to nie byłabym w tym miejscu gdzie jestem. Jednak mimo wszystko, do niektórych rozwiązań, przemyśleń dochodzi się czasem zbyt długo.Twoim zdaniem, jaka jest idealna okazja, aby wręczyć kartkę od Cudowianków?

Każda okazja jest idealna by wręczyć komuś kartkę okolicznościową, zwłaszcza z odręcznie napisanymi życzeniami, słowami otuchy czy wsparcia, gratulacjami, czy może z wyznaniem miłości. Myślę, że czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne mogą być te słowa przekazane w formie pisemnej drugiej osobie. Mogą być motorem napędowym, największą motywacją, mogą uskrzydlać, podnosić na duchu i wywoływać uczucie ciepła w sercu. Niby tylko kartka, a może wprowadzić w czyjeś życie promyk nadziei i magii. Poza tym, dzięki kartkom okolicznościowym, każdy prezent staje się bardziej spersonalizowany.

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności