Wszystko, co musisz wiedzieć, kupując prezenty dla gości weselnych!

Wszystko, co musisz wiedzieć, kupując prezenty dla gości weselnych!

W kontekście prezentów i ślubu, automatycznie kojarzymy oba hasła z podarunkami wręczanymi Młodej Parze. Ale coraz częściej podczas organizacji zabawy dla krewnych i znajomych na tapecie pojawiają się również prezenty dla gości weselnych.

Jak bowiem głosi staropolska mądrość: ślub jest dla Młodych, a wesele dla gości.

Co w takim razie dla nich przygotować?

Prezenty dla gości weselnych: czy to już standard?

O ile nie jest niczym nietypowym żegnanie odjeżdżających weselników butelką “czegoś dobrego”, a dokładniej: tego, co królowało na stołach podczas zabawy… Tak już wręczane im drobiazgi jeszcze do niedawna nie były powszechnie spotykane.

Warto jednak się o nie pokusić, planując ślub. To oczywiście dodatkowy koszt (na szczęście niewielki), zatem należy go uwzględnić w budżecie. Im szybciej zdecydujecie się, jakie prezenty dla gości weselnych kupujecie (lub robicie samodzielnie, poświęcając na to czas zamiast pieniędzy), tym lepiej.

Prezenty dla gości weselnych można wręczyć na przykład po pierwszym tańcu, w trakcie wesela – na zdjęciu właśnie pierwszy taniec, podczas którego para młoda porusza się po parkiecie wśród unoszącego się konfetti.
Choć goście na zdjęciach będą najczęściej na drugim planie, nie oznacza to, że nie odgrywają kluczowej roli na weselu

Dlaczego warto je wręczyć? Nasuwają się trzy argumenty:

  • to jeszcze dobitniejsze podziękowanie krewnym i przyjaciołom za udział w Waszej wielkiej zabawie,
  • dzięki podarunkom, będącym pamiątką wesela, na dłużej zapadnie ono w pamięci Waszych bliskich,
  • zgodnie z najnowszymi ślubnymi trendami, upominki weselne stają się pomału standardem.

Czy tego rodzaju prezenty powinny być drogie?

Nie. To raczej pamiątki, miłe dla oka drobiazgi, które nie powinny pochłonąć znaczącej części budżetu, jaki przeznaczacie na ślub i wesele. W końcu nikt nie oczekuje od Was drogich podarunków – są one wyrazem serdeczności, a czasem puszczeniem oka w kierunku przybyłych gości.

Oczywiście, ostateczną kwotę przeznaczaną na pojedynczy podarek należy uzależnić od dwóch podstawowych czynników: liczby zaproszonych gości i Waszego budżetu. Dzięki rozwiązaniom z pogranicza DIY i kupowania gotowych upominków, może się okazać, że ich ostateczny koszt będzie śmiesznie niski!

Prezenty dla gości weselnych w wydaniu DIY.
Nawet jeśli kupujesz gotowy prezent, warto nadać mu odrobinę własnego charakteru – na przykład przygotowując stylowe opakowanie

O co dokładnie nam chodzi? Możesz na przykład kupić prezent, który sam w sobie da się wygodnie podzielić na mniejsze porcje (na przykład herbatę z “wyższej półki”), a następnie wręczyć w udekorowanym własnoręcznie opakowaniu. Będzie zatem i elegancko, i serdecznie, i niedrogo. Win-win!

Co podarować z tej okazji?

W zależności od tego, jak bardzo czujesz się z tym na siłach, możesz zdecydować się na podarunki DIY lub innego rodzaju prezenty bez pieniędzy.

O ile jednak nie kosztują one milionów monet, o tyle wymagają uwagi i czasu – zwłaszcza jeśli organizujecie naprawdę wystawne weselisko dla licznych krewnych i przyjaciół.

Przygotowaliśmy więc krótką listę pięciu pomysłów na gotowe prezenty dla gości weselnych!

1. Rzemieślnicza czekolada

Słodkości mają to do siebie, że na każdym przyjęciu znajdą swoich amatorów. Zwykła czekolada dostępna na półce osiedlowego sklepu nie wywoła porywającego efektu. Ale elegancko zapakowane słodkości będące dziełem pasjonatów, którzy wymagają od swych produktów czegoś więcej? Jak najbardziej!

Możesz obciąć koszty, podarowując jedną czekoladę nie każdemu z osobna, ale zaproszonej parze.

2. Herbata lub kawa

Oczywiście mówimy tu o starannie dobranych przez znawców tematu mieszankach na “specjalne okazje”. Spokojnie, do specjalnych okazji można również zaliczyć leniwe, weekendowe popołudnie.

Możesz zastosować się do naszej wcześniejszej rady i kupić większe paczki herbaty/kawy, po czym przesypać zawartość do własnoręcznie udekorowanych słoiczków. Szczerze polecamy takie rozwiązanie – będzie elegancko i niedrogo, jako że z jednej paczki możesz uzyskać kilka(naście) mniejszych porcji!

3. Miód

Słoiczek miodu to podobno gwarancja 12 miesięcy szczęścia. A także materiał na niedrogi, acz miły prezent dla weselników!

Niedrogi, ponieważ możesz postąpić tak jak w przypadku kawy i herbaty. Czyli kupić u nas miód, a następnie rozlać go do słoiczków, które własnoręcznie udekorujesz!

4. Figurka ceramiczna

Skoro wspomnieliśmy już o prezentach przynoszących szczęście, nie sposób pominąć klasycznego słonika z uniesioną trąbą. Najlepiej w postaci pięknego ceramicznego dodatku, który goście po powrocie w zacisze własnego domu postawią sobie na półce.

Całkiem popularnym wyborem wśród nowożeńców są również figurki aniołów.

5. Świeca zapachowa

Wybierając taki podarunek, celuj w zapachy, które są na tyle uniwersalne, by mogły spodobać się każdemu obdarowanemu.

To już podarunek z raczej górnej półki cenowej (jeśli mówimy o tej konkretnej okazji), ale nie oznacza to, że nie sprawdzi się w sytuacji, gdy na przykład planujesz bardziej kameralne wesele.

Postaw na uniwersalność i… DIY!

Nie warto iść w kierunku kupowania różnych prezentów dla różnych gości. Ryzykujesz wówczas sytuację, w której ktoś mógłby uznać, że osoba po drugiej stronie stołu dostała coś lepszego.

Z tego tytułu dobrym kierunkiem będą delikatesy lub drobiazgi, które można postawić na półce. Powtórzymy to jeszcze raz, bo warto to podkreślić: jeśli Twoje pasje idą w kierunku tematyki DIY, wykorzystaj własne zdolności do stworzenia niesamowitych, niepowtarzalnych i osobistych podarunków! Nawet jeśli kupujesz gotowe upominki, warto dodać im “coś od siebie”. Sama się przekonasz, jak bardzo docenią to Twoi goście!

Przykład jak mogą wyglądać prezenty dla gości weselnych w wersji DIY: na zdjęciu przyozdobione własnoręcznie wykonanymi etykietami słoiczki oraz nożyczki.
Piękne, własnoręcznie udekorowane słoiczki czekają na wypełnienie… ale czym? Polecamy dobrą kawę lub herbatę!

Nie zapomnij też o podziękowaniach. Możesz je wypisać na starannie przygotowanej karteczce.

No i jeszcze drobna uwaga, będąca wprawdzie stwierdzeniem oczywistości, tym niemniej należy ten temat poruszyć: prezenty dla gości weselnych a prezenty dla rodziców czy świadków to zupełnie różne tematy! Dla tej drugiej grupy warto przygotować dodatkowy, “większy” podarunek.

Kiedy wręczyć prezenty gościom?

Są trzy momenty, z czego dwa pierwsze ciepło polecamy, a ostatni wymieniamy jedynie z kronikarskiego obowiązku:

  • na początku wesela (siadając do stołu, goście odkrywają stojące na nim podarunki z wypisaną dedykacją),
  • w trakcie wesela, jako jeden z ważnych elementów całej zabawy,
  • na koniec, przy pożegnaniu.
Zastawiony stół weselny.
Prezenty można wręczyć gościom od razu, przy starannie zastawionym stole weselnym

Dlaczego raczej odradzamy ostatnią opcję? Brakuje jej pewnego ceremoniału, który wniesie wartość dodaną dla gości: w pierwszych dwóch wypadkach wręczaniu podarunku towarzyszy swego rodzaju celebracja, co jest samo w sobie miłe i doceniane przez weselników.

Z kolei na pożegnanie możecie wręczyć gościom butelkę dobrego trunku. Właściwy prezent lepiej podarować wcześniej.

Trzymaj się kilku podanych przez nas zasad i nie bój się popuścić wodzy kreatywności podczas nadawania podarunkom niepowtarzalnego charakteru. Dzięki temu Twoje prezenty będą kolejną cegiełką do niepowtarzalnego wesela, które zapisze się w pamięci gości na długie lata!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności