Prezenty, które przynoszą szczęście. Ustrzeż bliskich przed pechem!

Prezenty, które przynoszą szczęście. Ustrzeż bliskich przed pechem!

Żyjemy w XXI wieku, ale nawet otoczeni najnowszymi zdobyczami technologii i rozmaitymi udogodnieniami, wciąż trzymamy się niektórych przesądów. Każdy wie, że nie przechodzi się pod drabiną, warto złapać za guzik w obecności kominiarza, a piątek trzynastego jest dniem, kiedy należy szczególnie mieć się na baczności. Nawet wręczanie podarunków nie jest od tego wolne – tak jest, istnieją prezenty, które przynoszą szczęście. I jest ich całkiem sporo. W porządku, ale tak dokładnie, to jaki prezent przynosi szczęście?

Oczywiście, gdyby odpowiedź na to pytanie była zgodna ze stanem rzeczywistym, problem pecha dawno już mielibyśmy z głowy. Nie ma tak łatwo – fortuna bywa kapryśna i niestety, żaden podarunek tego nie zmieni.

Ale wystarczy podejść do zagadnienia od innej strony i nagle zabobon, wydający się być jedynie zbędnym reliktem przeszłości, nabiera sensu.

W jaki sposób? Owszem, dany prezent nie może sprawić, że obdarowana przez Ciebie osoba będzie miała szczęście. Ale wręczając podarunek, który jest symbolem powodzenia, poniekąd życzysz, aby nie opuszczało ono obdarowanych.

Drobny upominek wręczony z intencją uszczęśliwienia, to dobry kandydat do roli idealnego prezentu.

Jaki prezent przynosi szczęście?

Złośliwi mogą powiedzieć, że jedynie pieniądze. Ale, po pierwsze, ludzkość już dawno doszła do konkluzji, że szczęścia one nie dają (niektórzy twierdzą, że robią to dopiero zakupy i to chyba oni są bliżej prawdy). 

Po drugie, pieniądze rzadko sprawdzają się jako prezent, ponieważ ich wręczenie jest oznaką… lenistwa. Precyzując: to sygnał, że nie chciało Ci się poświęcić czasu na wybranie odpowiedniego podarunku i chcesz po prostu mieć sprawę upominku z głowy.

A więc gotówka jako prezent odpada. Ale talizman mający przyciągać do obdarowanej osoby zarówno szczęście, jak i pieniądze? To już zupełnie inna bajka.

14 pomysłów na prezenty, które przynoszą szczęście

A przynajmniej robią to w powszechnym mniemaniu. Najczęściej są to drobne upominki. Swoim designem nawiązują do uniwersalnych symboli uznawanych za szczęśliwe przez ludzi z różnych nacji, a często i z różnych kręgów kulturowych.

No dobrze, pora przejść do konkretnych przykładów. Oto one:

Podkowa

Jeśli wierzyć ludowej mądrości, przybicie podkowy nad drzwiami nie tylko sprawiało, że mieszkańcy domu mogli cieszyć się szczęściem i powodzeniem, ale również odpędzało ono złe moce.

Różne są opinie na temat tego, w którą stronę należy ją powiesić. Zwolennicy teorii o odpędzaniu złych mocy preferują łuk z żelaza, pod którym nieczyste duchy nie będą mogły przejść, by wedrzeć się do środka. Z kolei ci, którzy stawiają na aspekt samego szczęścia dla domowników, powieszą podkowę owalną częścią do dołu – aby łapała powodzenie.

Jeśli zadajesz sobie pytanie jaki prezent przynosi szczęście, wybierz uniwersalny symbol fortuny, na przykład podkowę.

Oczywiście, dzisiaj raczej nie podarujesz nikomu prawdziwej podkowy. Ale już czekolada w jej kształcie brzmi całkiem sensownie. Tym bardziej, że przecież czekolada = szczęście.

Czterolistna koniczyna

Pierwszy listek koniczyny symbolizuje nadzieję, kolejny wiarę, następny miłość, a czwarty – szczęście. Rzadkość, z jaką czterolistna koniczyna występuje w przyrodzie, zdecydowanie przyczyniła się do faktu, że samo jej znalezienie uważane jest za dobry omen.

Prezenty, które przynoszą szczęście to te, które odwołują się do uniwersalnych symboli szczęścia, jak widoczna na zdjęciu czterolistna koniczynka.

Czy koniczynę można komuś podarować, a jednocześnie zachować jej “magiczne” właściwości? Pewnie nie. Ale z pewnością to dobry sposób na to, by życzyć komuś szczęścia. Czterolistna koniczynka jako biżuteria to udany drobny upominek. Alternatywnie, możesz ją wygrawerować w drewnie, np. na skrzyneczce z dobrą herbatą.

Maneki-neko

Pod tym egzotycznym mianem kryje się doskonale znany również w Polsce japoński kot przywołujący szczęście. A raczej, między innymi szczęście. Wszystko zależy bowiem od tego, którą łapkę zwierzak trzyma uniesioną w górze.

Na zdjęciu kot maneki-neko, kolejna odpowiedź na pytanie jaki prezent przynosi szczęście.

Jest to bowiem kot zapraszający. Jeśli podnosi prawą łapkę, zaprasza do domu pieniądze. Z kolei łapka lewa przyciąga klientów (to zatem dobry podarunek dla biznesmena; choć w tym wypadku klienci oznaczają także pieniądze, więc kwestia łapy schodzi na drugi plan), ale także uśmiech Fortuny.

Jeśli masz do obdarowania kogoś bardziej przywiązanego do polskiej tradycji, nie musisz jednak wręczać egzotycznego kota. Szczęście przynosi bowiem również…

Anioł

Figurka anioła wedle tradycji przekazuje błogosławieństwo dla osoby lub całej rodziny, której zostanie podarowana.

Ponadto anioł sprowadza na gospodarstwo domowe dostatek, a takim prezentem pewnie nie pogardzi żaden obdarowany.

Kot

Był już kot z Dalekiego Wschodu, a co z naszymi rodzimymi dachowcami? Tak jest, one również przyciągają szczęście do domu. 

Oczywiście, nie rekomendujemy dawania w ramach prezentu żywych zwierząt. Ale także figurka lub maskotka kota oznacza życzenie powodzenia w rozmaitych sprawach dnia codziennego. Z kolei biznesmenom prezent w postaci “kociego” akcesorium ma pozwolić na przyciągnięcie do firmy większej liczby klientów.

Na foto figurki kotów jako przykłady na prezenty, które przynoszą szczęście.

Weźmy jeszcze pod uwagę osoby nie przepadające za kotami (tak, istnieją również tacy osobnicy). Co im kupić, kiedy chcesz wręczyć prezenty, które przynoszą szczęście? Wówczas możesz zdecydować się na inny gatunek zwierząt. W końcu w powietrzu unoszą się na co dzień liczne opierzone talizmany pomyślności.

Jaskółka

Prezent z motywem tego sympatycznego i doskonale wszystkim znanego ptaka ma sprawić, że do obdarowywanej osoby docierać będą wyłącznie dobre wiadomości.

Na zdjęciu jaskółka. Figurki przedstawiające tego ptaka to idealna odpowiedź na problem dotyczący tego, jaki prezent przynosi szczęście.

Brzmi nierealnie? Pewnie tak, ale jak już ustaliliśmy wcześniej, liczy się przede wszystkim Twoja intencja. Poza tym jaskółka również ma posiadać moc chroniącą swego posiadacza przed pechem.

Gołąb

Ten pospolity (zwłaszcza w środowisku miejskim) ptak od wieków postrzegany jest w kulturze jako symbol miłości. Chcesz, by związek znajomych był trwały i szczęśliwy? Podaruj im figurki przedstawiające parę zakochanych gołębi.

Jest to idealny prezent na przykład dla narzeczonych czy nowożeńców.

Gołąb to symbol miłości i wierności, a więc figurki tych ptaków to świetne prezenty, które przynoszą szczęście.

Jednorożec

Czas na odrobinę magii. Co ma jednorożec do szczęścia? Okazuje się, że bardzo wiele. Podarunek z wizerunkiem tego mitycznego stworzenia nie tylko pozwala odpędzić pecha, ale podobno obdarowuje innymi przymiotami kojarzonymi z jednorożcem: mądrością oraz długim życiem.

Bakalie

Wspominamy dotychczas głównie o zwierzętach, ale nie tylko one potrafią przynieść szczęście.

Mogą to uczynić również bakalie, które mają zapewnić także dobre życie, wolne od trosk i wypełnione mniejszymi oraz większymi przyjemnościami. 

Oczywiście, same bakalie kupione w sklepie raczej nie prezentują się odpowiednio jako podarunek. Ale już bakaliowa, rzemieślnicza czekolada? Jak najbardziej!

Miód

Kto by pogardził całym rokiem szczęścia? A do tego jeszcze słoiczkiem pysznego miodu?

Pewnie nikt, dlatego mamy dobrą wiadomość: w naszej tradycji miód podarowany jako prezent oznacza “gwarancję” 12 miesięcy spokoju od pecha. Smacznego!

Jaki prezent przynosi szczęście? Na przykład widoczny na zdjęciu miód.

Cytrusy

Wprawdzie brzmi to dziwnie, ale tak, pomarańcze i cytryny uznawane są za zapowiedź szczęścia dla obdarowywanego.

Warunek? Aby “działały”, cytrusy muszą zostać wręczone w misie. I to w nie byle jakiej, bo wykonanej ze srebra lub złota.

Widoczne na zdjęciu cytrusy to dobra odpowiedź na zagadnienie jaki prezent przynosi szczęście.

Biedronka

Wracamy do wątku zwierzęcego. Jednym z niepozornych, ale zdecydowanie wyróżniających się swoim wyglądem zwierzątek zwiastujących szczęście, jest biedronka.

Ze względu na małe rozmiary tego owada, wizerunek biedronki świetnie nadaje się jako wzór na przykład na biżuterię, jaką masz zamiar podarować bliskiej osobie.

Delfin

Poczciwy morski ssak utożsamiany jest z uśmiechem losu już od dawna. Na jego dobry PR z pewnością zapracowały liczne relacje rozbitków, którym zwierzęta te pomagały na morzu po katastrofach statków, często ratując im życie.

Figurki delfina (zwierzę widoczne na foto) to przykładowe prezenty, które przynoszą szczęście.

Wobec powyższego, zupełnie nie dziwi fakt, że wizerunek delfina jest jednoznacznie kojarzony ze szczęściem.

Słoń

Zamknijmy tę listę klasykiem. Figurka przedstawiająca słonia z podniesioną trąbą stanowi jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych talizmanów powodzenia w naszej kulturze.

Prezenty, które przynoszą szczęście, to na przykład figurki przedstawiające słonie z podniesioną trąbą, takie jak przykład widoczny na zdjęciu.

Uwaga na słonie z opuszczoną trąbą: te z kolei potrafią dla odmiany przynieść pecha! Oczywiście, raczej nigdzie takich nie znajdziesz (w końcu kto chciałby trudnić się produkcją figurek, które miałyby sprowadzać na człowieka nieszczęście), ale dla wyczerpania tematu warto zwrócić uwagę, że w przypadku szczęśliwości słonia, to trąba odgrywa kluczową rolę.

To tylko przesądy…

…ale są tak zakorzenione w naszych codziennych zwyczajach, że często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Dlatego warto mieć na uwadze, które przedmioty kupowane na prezent przynoszą szczęście, a które… już niekoniecznie.

Tak, oprócz swoistych amuletów istnieje również lista rzeczy, których lepiej nie podarowywać bliskim przy żadnej okazji.

To jednak temat na zupełnie inny artykuł.

*

Oto prezenty, które przynoszą szczęście. Zebraliśmy czternaście najbardziej reprezentatywnych przypadków, ale oczywiście to, jaki prezent przynosi szczęście, zależy też w dużej mierze od regionalnych zwyczajów.

Wykorzystaj tę wiedzę i przy najbliższej okazji podaruj bliskim elegancki drobiazg, który ustrzeże ich przed pechem!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności