Święta w lipcu: jakie ważne okazje wypadają w środku sezonu ogórkowego?

Święta w lipcu: jakie ważne okazje wypadają w środku sezonu ogórkowego?

Lipiec to miesiąc typowo urlopowy, kiedy zazwyczaj nie dzieje się nic znaczącego… Poza, oczywiście, planowaniem rozmaitych wyjazdów. Czy są zatem jakieś warte uwagi święta w lipcu?

Owszem, choć są to tym razem tylko i wyłącznie okazje mieszczące się w definicji tzw. świąt nietypowych. Czyli oryginalnych obchodów, które nie każdemu mogą być doskonale znane.

Świąt państwowych i kościelnych w tym miesiącu nie stwierdziliśmy; trzeba będzie na nie poczekać do sierpnia.

Zostają te mniej znane, co wcale nie znaczy, że mniej słuszne! Warto z ich okazji złożyć życzenia bliskiej osobie lub osobom. A nawet pokusić się o drobny podarunek!

Oto i one:

1 lipca: Światowy Dzień Architektury, Dzień Psa

Architekt to jeden z bardziej poważanych zawodów i nie ma w tym niczego dziwnego. To przecież przedstawiciele tej branży przykładają się wydatnie do stawiania nowych budynków, a także do planowania przestrzeni publicznej. Warto im podziękować za wykonywaną pracę w wypadające 1 lipca święto.

Święta w lipcu to również okazje dotyczące psów – na zdjęciu zadowolony czworonóg rasy border collie.

Nie zapominajmy też o naszych czworonożnych przyjaciołach! Choć i tak doceniamy ich na co dzień, tego dnia przysmak im się po prostu należy. Dorzuć do tego długi spacer i obie strony będą miały korzyści z takiego świętowania.

2 lipca: Dzień Dziennikarza Sportowego

Wydawałoby się, że to profesja niszowa, tymczasem wokół nas nie brakuje ludzi parających się kombinacją w postaci zainteresowania sportem i sztuką dziennikarską. Choć wydaje się, że to wręcz wymarzona praca, wiąże się ona z koniecznością ciągłego śledzenia rozmaitych wydarzeń, pisania, aktywności w mediach społecznościowych… 

Zaś bariera wejścia do branży potrafi być zaporowa. Życia przyszłym dziennikarzom nie ułatwimy, ale drobny podarunek i słowo wsparcia są mile widziane – zwłaszcza w ich dzień.

3 lipca: Dzień Cioci i Wujka, Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili

Tych dwóch okazji lepiej nie łączyć w jedno, ale jeśli ktoś spośród Twoich bliskich przepada za potrawami, które normalny śmiertelnik uznaje za niejadalne z powodu ich ostrości… Zaproś go do meksykańskiej restauracji lub urządź wspólny wieczór w domu z czerwonymi papryczkami chili w roli głównej. Na wszelki wypadek przygotuj też sporo śmietany.

Święta w lipcu obejmują nie tylko doskonale znane okazje, ale również dzień widocznej na fotografii czerwonej papryczki chili.

Tego dnia świętują również ciocie i wujkowie. Nie wahaj się przed drobnym prezentem z tej okazji, okolicznościową kartką lub chociaż telefonem z życzeniami!

4 lipca: Święto Hot Doga

Hot dogi może nie kojarzą nam się z wyrafinowanymi potrawami, a jednak każdy z nas czasem lubi skubnąć tego fast fooda, na przykład podczas zakupów w osiedlowym sklepie czy na stacji benzynowej.

Możemy zapewnić, że żaden z Twoich bliskich nie obrazi się, jeśli postawisz mu hot doga w ten dzień, który powstał specjalnie po to, by uhonorować słynną parówkę w bułce. 

7 lipca: Światowy Dzień Czekolady

Każdy dzień jest dobry, aby zjeść kostkę czy wręcz całą tabliczkę pysznej czekolady! Tego dnia robimy to bez wyrzutów sumienia i najlepiej w dobrym towarzystwie. Takie święta w lipcu to my rozumiemy, choć po prawdzie, dzień czekolady można równie dobrze obchodzić co miesiąc. Albo nawet co tydzień.

Choć święta w lipcu nie są zbyt obfite w okazje, fani kostek czekolady – takich jak te widoczne na fotografii – znajdą swoje powody do celebracji.

9 lipca: Dzień Chodzenia Do Pracy Inną Drogą

Trochę dziwny wybór kalendarzowy, zważywszy na fakt, że tego dnia całkiem spora część społeczeństwa przebywa na urlopach… Ale sama idea jest godna uwagi.

Udowodniono, że obieranie innej trasy do pracy niż ta, którą zapewne w wielu przypadkach przebywamy z zamkniętymi oczami, ma pozytywny wpływ na mózg. A o higienę mózgu zawsze dbać warto, więc choćby tego dnia wybierz alternatywną drogę, na przykład wypróbowując skrót, który od dawna Cię kusił.

13 lipca: Dzień Frytek, Międzynarodowy Dzień Rock and Rolla

Święta w lipcu często krążą wokół tematyki jedzenia, a kolejnym z nich jest Dzień Frytek. Dawniej cieszyły się one chyba większą popularnością, obecnie coraz częściej będąc sprowadzane do roli dodatku do właściwego posiłku. Tak być nie może! A zwłaszcza w święto, które warto obchodzić poprzez przygotowanie sporej porcji frytek dla wszystkich domowników.

Święta w lipcu nie mogły się obyć bez okazji dotyczących jedzenia: na zdjęciu frytki, które "świętują" 13 lipca.

Ponadto, 13 lipca mamy do czynienia z dniem rock and rolla. Dawniej była to mainstreamowa muzyka, dzisiaj traktowana jest jako gatunek niszowy. Jednak rock and roll wcale nie jest jakimś zakurzonym reliktem przeszłości i wciąż znajduje swoje grono oddanych fanów. Podaruj im jakiś drobiazg do domowej kolekcji płyt. Albo po prostu puść ich ulubiony kawałek na cały regulator.

15 lipca: Dzień Bez Telefonu Komórkowego

Coraz częściej mówi się o zbawiennym wpływie przerwy od otaczających nas dobrodziejstw technologii. Stąd właśnie ta inicjatywa.

Jak ułatwić spędzenie dnia bez smartfona swoim dzieciom, dla których jest on już czymś naturalnym? Spróbuj podarować im wyjątkową, pięknie ilustrowaną książkę, która wzbudzi w nich ciekawość świata… Lub tego, co leży poza nim.

18 lipca: Dzień Lodów

O Dniu Chodzenia Do Pracy Inną Drogą pisaliśmy, że ktoś chyba trochę przestrzelił z datą… Za to środek lipca wydaje się wręcz stworzony na aktywną celebrację Dnia Lodów!

Recepta na udany dzień jest prosta: zabierz bliską osobę do najbliższej budki z lodami. Albo wyciągnij z zamrażarki to pudełko, co do którego wszyscy myśleli, że w środku i tak jest koperek, a potem ku uciesze wszystkich nałóż zdrową porcję zmrożonego przysmaku.

20 lipca: Międzynarodowy Dzień Szachów

Fanów królewskiej gry w Polsce nie brakuje. Lokalne kluby szachowe nie narzekają na niedobór podopiecznych, zwłaszcza po szczycie popularności netflixowego serialu “Gambit królowej”.

Szachownica z bierkami ustawionymi do rozpoczęcia rozgrywki, idealna scena ilustrująca święta w lipcu dotyczące szachów.

Chcesz podarować bliskim coś wyjątkowego? Ta okazja wśród zapalonych szachistów nie przejdzie bez echa, więc możesz zrobić im wyjątkową niespodziankę, wręczając akurat w ten dzień nową, piękną szachownicę!

24 lipca: Dzień Policjanta

Ze względu na charakter wykonywanej pracy, policjanci nie zawsze cieszą się dobrym PR-em. Spytaj o to dowolnego domownika, który niedawno dostał jakikolwiek mandat.

Tak czy inaczej, to niebezpieczna i odpowiedzialna praca, którą warto nagrodzić w Dzień Policjanta drobnym upominkiem i miłym słowem.

25 lipca: Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Nie jest to wprawdzie okazja stricte prezentowa, ale również podarunkiem możesz zwiększyć świadomość odnośnie bezpieczeństwa na drodze. Wystarczy, że wręczysz swojemu mistrzowi lub mistrzyni kierownicy wyświetlacz HUD.

Na przedniej szybie auta wyświetli on najważniejsze parametry dotyczące pojazdu i trasy. Kierowca nie będzie musiał co chwilę zerkać na deskę rozdzielczą. Wydaje się, że to mało znacząca zmiana… Ale czasem te kilka ułamków sekundy może odegrać kluczową rolę.

Prezentacja działania wyświetlacza HUD zamontowanego w samochodzie.

27 lipca: Dzień Samotnych

Kiedy wpaść z wizytą do krewnego lub przyjaciela, jak nie w ten dzień? Cóż, możesz spróbować również w każdy inny. Z pewnością masz w swoim otoczeniu kogoś, komu brakuje towarzystwa, wybierz się więc do niej/niego ze zwykłą wizytą na kawę. Dla osoby samotnej może to naprawdę wiele znaczyć.

30 lipca: Międzynarodowy Dzień Sernika, Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Święta w lipcu obejmowały już dzień hot doga, papryczek, frytek… Ewidentnie brakuje tu czegoś słodkiego. Z pomocą spieszy Międzynarodowy Dzień Sernika!

Święta w lipcu to nie tylko poważne okazje, ale również dzień celebrujący jedzenie sernika – na zdjęciu kawałek tego ciasta.

Tego samego dnia celebrujemy również przyjaźń. Pamiętaj: przyjaciele to rodzina, którą wybieramy sobie sami. Dlaczego więc nie podarować im 30 lipca pięknego drobiazgu?

Te najlepsze zebraliśmy w dwóch kategoriach, gdzie prezentujemy pomysły na prezent dla przyjaciela i na prezent dla przyjaciółki.

31 lipca: Dzień Skarbowości

Skarbówka nie cieszy się powszechnie szaloną popularnością, ale nie oznacza to wcale, że mamy nie doceniać odpowiedzialnej pracy jej przedstawicieli!

Dlatego właśnie nie zapomnij w ten dzień złożyć życzeń znajomym, którzy jako swoją ścieżkę kariery obrali nadzór nad niechcianym, ale przecież potrzebnym obowiązkiem, jakim jest płacenie podatków.

Które święta w lipcu wypada obchodzić?

Głównie te związane z relacjami rodzinnymi i zawodowymi, no bo wiadomo, nic się nie stanie, jeśli odpuścisz sobie celebrację dnia hot doga. Tak czy inaczej, nie zapomnij o ważnych okazjach rodzinnych, zwłaszcza o imieninach i urodzinach.

A o to jest całkiem łatwo w trakcie długiego urlopu, kiedy człowiek budzi się i nawet nie wie, co to za dzień tygodnia.

Nie pozostaje nam w tym miejscu nic innego, jak życzyć Ci udanych wakacji w gronie najbliższych. A z kolejną listą świąt – tym razem sierpniowych – pojawimy się już niebawem!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności