Kolejny miesiąc przed nami, czas zatem na następną odsłonę naszego cyklu o najważniejszych okazjach. Dowiedz się, jakie święta w maju warto mieć na uwadze, by nie przegapić sposobności do wręczenia bliskim prezentu bądź złożenia im życzeń!
Zaczynamy od trzech świąt, które rozpoczynają nie tylko piąty miesiąc roku, ale i z dawna wyczekiwany sezon grillowy.
Majówka: weekend długi, ale krótszy niż zazwyczaj
Majówka w tym roku zdecydowanie nie rozpieściła. Tak ze względu na nieprzyjemną pogodę, jak i na fakt, że jeden z wolnych dni wypadł w sobotę. Skutek? Długi weekend okazał się taki… nie za długi.
Ale przecież wolne od pracy to nie wszystko. Ciesząc się z niego, często zapominamy, że w te trzy dni wypadają wyjątkowo ważne święta państwowe. I choć żadne z nich nie kręci się wokół tematyki prezentowej, nie możemy o nich zapomnieć, przedstawiając najważniejsze święta w maju.
1 maja: Święto Pracy
Święto to ustanowiono w 1890 roku, Polakom pamiętającym czasy słusznie minionego ustroju kojarzy się jednak bardziej z majowymi pochodami. Niepozbawione więc negatywnych konotacji, mimo to wciąż jest chętnie obchodzone.
Głównie ze względu na fakt, że dzień mający na celu docenienie ciężkiej codziennej pracy milionów ludzi to zarazem dzień od pracy wolny. A pochody i propagandowe komunikaty to już na szczęście zamierzchła przeszłość.
2 maja: Dzień Flagi RP
To stosunkowo świeża inicjatywa, ustanowiono ją bowiem w lutym 2004 roku. Termin na celebrowanie narodowej dumy poprzez wywieszenie biało-czerwonej flagi wydaje się być całkiem na miejscu: w końcu rozmaite państwowe instytucje i tak robią to z okazji 1 maja.
W naszej kulturze (odwrotnie niż na przykład w USA) wywieszanie na co dzień flagi nie jest czymś często spotykanym. Tym bardziej warto wówczas podkreślić swoją dumę z narodowych barw!
Mała uwaga: to nie jest dzień wolny od pracy, zatem jeśli pragniemy majowego długiego weekendu, trzeba zazwyczaj sięgnąć po urlopową pulę.
3 maja: Święto Konstytucji 3 Maja
Zniesione przez władze PRL, w III Rzeczpospolitej (a dokładniej w 1990 roku) powróciło święto mające na celu upamiętnienie drugiej konstytucji na całym świecie. To ogromne dokonanie Polaków, więc zupełnie nie dziwi fakt jego celebracji.
A co najprzyjemniejsze: świętujemy je obecnie radośnie, spędzając wolny czas ze swoją rodziną, najczęściej przy grillu.
Kościelne święta w maju
W maju wypadają dwa święta kościelne, które dla osób wierzących mają spore znaczenie. Niestety, akurat w tym wypadku na wolne od pracy nie ma co liczyć.
16 maja obchodzone jest Wniebowstąpienie (nie mylić z Wniebowzięciem, które przypada na sierpień). Święto to obchodzone jest w siódmą niedzielę po Wielkanocy, choć zasada ta dotyczy jedynie krajów, w których nie jest ono dniem wolnym. Jako się już rzekło, należy do nich Polska.
A już 23 maja w kościołach całego kraju obchodzone będą Zielone Świątki, znane też jako Święto Zesłania Ducha Świętego. Zielone Świątki to nie jeden, a aż dwa (niedziela i poniedziałek) dni obrzędów w kościołach, z którego jeden jest nawet wolny od pracy. Sęk w tym, że za każdym razem jest to niedziela, więc…
Warto nadmienić, że jest to jedno ze świąt wywodzących się pierwotnie z tradycji pogańskiej.
Dzień Matki
Wypadający 26 maja Dzień Matki to jedno z najpopularniejszych świąt w ciągu całego roku. I to takie, które już dość mocno związane jest z prezentami. Najczęściej są to drobne upominki wręczane mamie w dowód wdzięczności za kluczową i wymagającą rolę, jaką odegrała w naszym procesie wychowania.
Oczywiście, czasem wystarczy piękna kartka z życzeniami… Ale warto zdecydować się na serdeczny podarunek.
Nie musisz szukać daleko, bowiem trafione prezenty na Dzień Matki znajdziesz u nas!
Nietypowe święta w maju
Święta, jakie wymieniliśmy powyżej, można określić mianem “konwencjonalnych” – są powszechnie znane i obchodzone.
Ale to oczywiście nie wszystko, bowiem w maju wypada również całkiem sporo świąt nietypowych. To często świetne okazje do obdarowania przyjaciół!
Poniżej przygotowaliśmy ich listę, skupiając się na tych, które w mniejszym lub większym stopniu związane są z obdarowywaniem bliskich, przyrządzaniem im smacznych potraw lub składaniem serdecznych życzeń.
2 maja: Dzień Grilla
Tak jest, to właśnie na początku maja zaczynamy sezon grillowy! W tym roku rozkład dni wolnych od pracy nie rozpieszcza, ale i tak warto celebrować święto grilla.
W końcu chodzi w nim nie tylko o samo jedzenie. To wyborna okazja do spędzenia czasu na działce z całą rodziną. Tym bardziej, że koronawirus zabrał nam ostatnio sporo innych świeckich tradycji – ale grill z najbliższymi wciąż jest dostępną opcją.
3 maja: Dzień Bez Komputera
Ciężko sobie wyobrazić codzienność bez komputerów. Usprawniają nasze życie, zapewniają nowe możliwości, a i nie bez znaczenia jest też ich aspekt rozrywkowy. Czasem jednak warto wziąć chwilę przerwy od monitora i klawiatury, by oddać się innym formom spędzania wolnego czasu.
Jakim? Na przykład czytaniu. Najmłodsi domownicy z pewnością chętniej będą celebrować to nietypowe święto, jeśli podarujesz im pięknie wydaną, ciekawą książkę.
4 maja: Międzynarodowy Dzień Strażaka, Dzień Gwiezdnych Wojen
Napisać, że strażacy wykonują na co dzień niezwykle potrzebną i niebezpieczną pracę, to jak niczego nie napisać. Warto docenić ich wkład w niwelowanie zagrożeń: tak gaszenie pożarów, jak i ściąganie kotów z drzew.
Bez strażaków nie mogłaby bezpiecznie funkcjonować żadna społeczność, dlatego tym bardziej w ten dzień warto nagrodzić ich trud ciepłym słowem i… być może jakimś drobnym upominkiem?
Z kolei Dzień Gwiezdnych Wojen to doskonała okazja, żeby odświeżyć tę kultową trylogię… A być może sięgnąć też po nowsze produkcje filmowe, których akcja toczy się dawno, dawno temu w odległej galaktyce. Święto wzięło się od filmowej kwestii: “May the Force be with you” i podobieństwa brzmienia daty (z amerykańska: “May the fourth”).
6 maja: Międzynarodowy Dzień Bez Diety
Czasem można sobie pozwolić na drobne odstępstwo od zdrowych jedzeniowych nawyków. Na przykład w święto, które powstało tylko po to, by mieć pretekst do ich obejścia!
Świętuj sam(a) lub z rodziną: dzisiaj można wrzucić na luz i bezkarnie zjeść paczkę chipsów czy duże lody.
7 maja: Dzień Kosmosu
Kosmos ma swoich fanów, zwłaszcza wśród najmłodszych. W końcu wielu z nas w dzieciństwie marzyło o zostaniu astronautą.
Warto tę pasję podsycić lub po prostu podrzucić swojemu dziecku temat. Na przykład podarowując gwiezdną mapę nieba lub pięknie ilustrowaną książkę o planetach.
8 maja: Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
Mieliśmy już Dzień Przytulania Bibliotekarza… A tymczasem w maju pojawia się ich kolejne, już nieco bardziej “oficjalne” święto.
Czego wypada im życzyć? Dalszej pasji do wykonywania bardzo potrzebnej dla naszego społeczeństwa pracy! Mały podarunek też może okazać się całkiem na miejscu.
12 maja: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
Skoro o potrzebnych powołaniach mowa, nie sposób nie wspomnieć o wypadającym w tym miesiącu święcie pielęgniarek!
Życzenia i drobny upominek (choćby wykonana własnoręcznie kartka) są jak najbardziej wskazane. Tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę to, czego nauczyła nas pandemia: że pielęgniarki są nieocenione, a ich praca trudna, odpowiedzialna i – niestety – czasem niedoceniana. Ale nie tego dnia!
14 maja: Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego
Oto i kolejna profesja, którą nauczyliśmy się szczególnie doceniać w trakcie pandemii. To przecież zawodowi kierowcy dowożą na co dzień zamówione przez nas towary czy zaopatrzenie do sklepów. Nie zapominajmy też o kierowcach przewożących pasażerów!
Przedstawiciele tego zawodu często narażeni są na długą rozłąkę z bliskimi. Dlatego właśnie warto im o sobie jak najczęściej przypominać – jeśli są akurat w trasie, wystarczy nawet SMS z życzeniami.
19 maja: Dzień Mycia Samochodów, Dzień Dobrych Uczynków, Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego
Patrząc na samochody zaparkowane na osiedlu łatwo zauważyć, komu wypada świętować akurat w ten dzień. Ale nie bądźmy surowi, w końcu od czasu do czasu każdemu może się zdarzyć zabrudzenie rodzinnego auta. Warto o nie zadbać, na przykład 19 maja. A jeśli powiążesz to ze świętem dobrych uczynków… Możesz na przykład pomóc myć auto bliskim.
Jakoś tak się złożyło, że w maju świętują przedstawiciele ważnych zawodów. I tak opisywanego dnia wypada w kalendarzu Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego. Idealna okazja, by docenić swoich ulubionych doktorów drobnym podarunkiem i życzliwym słowem!
21 maja: Międzynarodowy Dzień Herbaty
Dzień herbaty świętować wypada w sposób, który od razu narzuca się na myśl. To także dobry moment na obdarowanie rodziny i znajomych. Na przykład nowym kubkiem, czajniczkiem lub najzwyczajniej w świecie aromatyczną herbaciano-ziołową mieszanką.
22 maja: Dzień Pac-Mana, Dzień Teścia
Bohaterowie popkultury również doczekali się swoich świąt. Nic w tym dziwnego, w końcu Pac-Man to obecnie już pozycja kultowa, a bohatera tej gry znają nawet ci, którzy urodzili się na długo po jej wydaniu i po tym, jak automaty z grami odeszły na karty historii.
Więc może warto wręczyć bliskiej osobie oryginalny kubek z Pac-Manem? Na przykład teściowi, który w młodości uciekał przed słynnymi duszkami z gry, wrzucając dziesiątki monet do automatu. W końcu tego dnia obchodzimy również jego święto!
Na marginesie: tak jest, rodzice i teściowie to coraz częściej osoby, które oddawały się w młodości podobnym rozrywkom, co my dziś. Takich czasów dożyliśmy.
24 maja: Dzień Braci
Święta w maju to również rodzinne okazje: raptem dwa dni temu docenialiśmy teściów, a tym razem wypada wręczyć podarunek swojemu bratu. No, czasem można też ograniczyć się do samych życzeń. Ostatecznie, zbić piątkę. Ale obojętnie wobec takiego święta przejść nie można!
28 maja: Światowy Dzień Hamburgera
Na koniec mamy coś dla fanów świąt “spożywczych”, których w maju jest zaskakująco niewiele. Ale miesiąc kończy się dniem hamburgerów – czy można sobie wyobrazić lepsze zwieńczenie naszej listy?
Nie wiadomo, jak tam będzie wówczas z obostrzeniami, ale tak czy inaczej, zawsze można zamówić pyszne buły do domu i nacieszyć się nimi z najbliższymi.
Święta w maju z głowy, nadchodzi czerwiec!
Oczywiście, nie trzeba ściśle przestrzegać wszystkich wymienionych powyżej świąt. Wyjątkiem od tej reguły jest właściwie tylko Dzień Matki, czy jak to się u nas mówi częściej i mniej oficjalnie: Dzień Mamy.
Co do świąt nietypowych: nie każde z nich wymaga fizycznego podarunku. Często wystarczą same życzenia. Ale jeśli masz akurat ochotę na drobny podarunek dla znajomych, znajdziesz je u nas.
Zobacz nasze prezenty dla przyjaciela i prezenty dla przyjaciółki!
A już niebawem podzielimy się kolejną listą świąt, tym razem na słoneczny (miejmy nadzieję!) czerwiec.