Święta w sierpniu: komu wypada złożyć życzenia w tym miesiącu?

Święta w sierpniu: komu wypada złożyć życzenia w tym miesiącu?

Zbliża się sierpień, co oznacza, że lato wchodzi powoli w swoją “dojrzałą” fazę. Ale to oczywiście nie koniec ciepłych, słonecznych dni. A także nie koniec wyjątkowych okazji do celebracji! Panie i panowie – oto najważniejsze święta w sierpniu.

Oczywiście, zaczniemy od tych, które w kalendarzach świecą się na czerwono. Czyli od świąt państwowych i kościelnych. Czyżby kroiło się jakieś wolne?

Święta państwowe w sierpniu

Ledwo rozpoczniemy ich wyliczanie, a przyjdzie je zakończyć. O ile lipiec nie miał żadnych takich okazji, o tyle w sierpniu znajdziemy dwie, z czego pierwszą mniej więcej w połowie miesiąca, a drugą wypadającą na sam jego koniec.

15 sierpnia: Święto Wojska Polskiego

Okazja ta wywodzi się bezpośrednio od obchodzonego w II Rzeczpospolitej Dnia Żołnierza. Dlaczego akurat ta data?

Nawiązuje ona do Cudu nad Wisłą z 1920 roku, czyli obrony Warszawy przed dążącymi do ekspansji na zachód Sowietami. Jak można się spodziewać, za czasów PRL święto to zostało unieważnione. Wojskowi świętowali wówczas 12 października, czyli w rocznicę bitwy pod Lenino.

Święta w sierpniu obejmują również Święto Wojska Polskiego – na zdjęciu zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Dzień Żołnierza przywrócono w 1992 roku pod nazwą Święta Wojska Polskiego. Uświetniają go liczne uroczystości, defilada sił zbrojnych oraz zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Celebracja dnia polskich wojskowych zbiega się też z inną okolicznością wypadającą w ten sam dzień. Wkrótce do niej przejdziemy, ale należy najpierw wspomnieć o drugim ważnym święcie państwowym.

31 sierpnia: Dzień Solidarności i Wolności

Obchody organizowane tego dnia mają na celu docenienie wkładu wszystkich osób, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Ich data przypada na podpisanie porozumień, które ostatecznie stały się jednym z kluczowych kroków do uwolnienia środkowej Europy spod radzieckich wpływów.

Święta w sierpniu to także Dzień Solidarności i Wolności – na zdjęciu Plac Solidarności w Gdańsku, gdzie 31 sierpnia odbywają się obchody z tej okazji.

Jeśli zastanawiasz się, czy dzień ten jest wolny od pracy, musimy Cię rozczarować. Mimo że upamiętnia ważne wydarzenie w historii naszego kraju, Polakom nie przysługuje z tej okazji odpoczynek od pracy.

Święta kościelne w sierpniu

W tym miesiącu katolicy mają tylko jedną okazję do uroczystych obchodów. Wypada ona dokładnie w ten sam dzień, co Święto Wojska Polskiego.

15 sierpnia: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

To jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła Katolickiego. W niektórych miejscach Polski jest znane pod nazwą dnia Matki Boskiej Zielnej.

Od 1992 roku święto to jest obchodzone właśnie 15 sierpnia i jest wolne od pracy.

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości dla osób już zacierających dłonie z myślą o dodatkowym dniu wypoczynku w 2021 roku. Otóż wypada ono tym razem w niedzielę, a co za tym idzie, nie przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny w innym terminie.

Święta nietypowe w sierpniu

W trakcie drugiego miesiąca wakacji trafimy na szereg okazji, które mają na celu uhonorowanie przedstawicieli poszczególnych zawodów, grup społecznych czy nawet potraw i aktywności.

Poniżej zebraliśmy kilka takich świąt, które mogą stać się pretekstem do obdarowania znajomych i złożenia im (niekiedy żartobliwych) życzeń. Czy też, najzwyczajniej w świecie, do miłego spędzenia czasu.

2 sierpnia: Dzień Kolorowanek

Święta w sierpniu to również Dzień Kolorowanek – na zdjęciu kolorujące dziecko.

Ideę tego święta warto przybliżyć zwłaszcza najmłodszym. Podaruj zatem dziecku piękną kolorowankę, a jeśli chcesz, oczywiście możesz dołączyć do zabawy. W końcu nie ma żadnych przeciwwskazań, by również dorośli przypomnieli sobie tę przyjemną aktywność. Nie ma to jak okazjonalna podróż do czasów dzieciństwa!

3 sierpnia: Dzień Arbuza

Chyba nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać do aktywnych obchodów tego dnia? Arbuz to w końcu nie tylko smaczny owoc; zdobi również cały szereg przedmiotów o różnym zastosowaniu.

6 sierpnia: Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara

Czapki z głów przed ludźmi, którzy przygotowują pyszne arcydzieła sztuki piwowarskiej! Piwna rewolucja to od dawna fakt dokonany, dzięki czemu możemy cieszyć się dziś szerokim wachlarzem intensywnych smaków.

Jak najlepiej spędzić ten dzień? Zaproś przyjaciół do ulubionego pubu – uważaj tylko, żeby nie przesadzić z degustacją!

8 sierpnia: Wielki Dzień Pszczół, Międzynarodowy Dzień Kota

Święta w sierpniu obejmują również dzień, w którym doceniamy koty – jeden z nich jest widoczny na zdjęciu, przytulany przez kobietę.

Rozmaite akcje starają się przypominać nam o znaczeniu pszczół dla rozwoju ludzkości – lepiej nie myśleć o tym, co stanie się z naszymi zasobami żywności w przypadku zniknięcia tych owadów. Jedną z takich inicjatyw jest właśnie Wielki Dzień Pszczół.

Z kolei Międzynarodowy Dzień Kota to święto, które trafi do serc wielu Polaków bez żadnego przekonywania. Co do kotów, to pewnie nasze ukochane sierściuchy uznałyby taki pomysł za zbędny. W końcu ich zdaniem każdy dzień należy do nich.

9 sierpnia: Dzień Miłośników Książek

Miłośnicy literatury mają już zapewne preferencje co do tego, jak chcieliby obchodzić ten dzień. Podaruj im więc książkę z ich ulubionej kategorii.

W przypadku dzieci świetnie sprawdzą się pozycje charakteryzujące się dużymi stronami, kolorowymi ilustracjami i odpowiednio dużymi literami ułatwiającymi lekturę.

Dziecko czytające książkę na tle regałów zastawionych innymi literackimi dziełami.

Brzmi jak świetny podarunek dla Twojego małego czytelnika? Zobacz koniecznie nasze książki dla dzieci!

10 sierpnia: Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

Praca polegająca na ratowaniu ludzkiego życia zawsze zasługuje na słowa najwyższego uznania. Dlatego absolutnie nie dziwi nas taka okazja. Jeśli masz jakiegoś przedstawiciela lub przedstawicielkę tej profesji wśród znajomych, nie zapomnij o życzeniach!

12 sierpnia: Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Tego dnia życzymy wszystkiego najlepszego szeroko pojętej młodzieży! Na miejscu są miłe słowa, a jeśli możesz sobie na to pozwolić, również drobny upominek dla młodego człowieka.

13 sierpnia: Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych

Dawniej za choćby próbę pisania lewą ręką groziła kara w postaci zdzielenia linijką po dłoniach. Dziś na szczęście czasy te są tylko przykrym wspomnieniem, a w ramach rekompensaty, w sierpniu ustanowiono święto leworęcznych.

Święta w sierpniu obejmują Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych – na zdjęciu osoba pisząca w notatniku za pomocą lewej ręki.

17 sierpnia: Dzień Pozytywnie Zakręconych, Dzień Lumpeksu

Widzimy tylko jeden słuszny scenariusz na ten dzień: zabierz swoją pozytywnie zakręconą bratnią/siostrzaną duszę na wspólny rajd po lumpeksach! W końcu można w nich niekiedy znaleźć prawdziwe skarby – odzieżowe i nie tylko.

19 sierpnia: Światowy Dzień Fotografii

Pasjonatów fotografii u nas nie brakuje. Zarówno takich, którzy uwieczniają zastaną rzeczywistość za pomocą smartfona, jak i tych wyposażonych w sprzęt znacznie większego kalibru. Nieważne, do której kategorii zaliczają się Twoi fotografujący znajomi – warto uprzyjemnić im ten dzień życzeniami i drobnym upominkiem.

Święta w sierpniu to również okazja do celebracji dla wszystkich fanów fotografii – na zdjęciu uśmiechnięta kobieta z aparatem w dłoniach.

20 sierpnia: Dzień Wyznawania Miłości

Każdy dzień jest dobry na wyznanie miłości swojej drugiej połówce. Dlaczego by więc nie zrobić tego również 20 sierpnia, hm?

21 sierpnia: Światowy Dzień Optymisty, Dzień Synowej

W duchu tego święta optymistycznie zakładamy, że “klasyczne” relacje między synową a teściową dawno już odeszły do lamusa. W końcu nie ma o co drzeć kotów, obie panie roztaczają opiekę nad tym samym mężczyzną. Wypada zatem docenić swoją synową miłym słowem i podarunkiem.

22 sierpnia: Dzień Pracownika Ochrony

Okazja ta wypada w rocznicę uchwalenia ustawy, która w 1997 roku określiła charakter zawodu ochroniarza. To dość popularne zajęcie, istnieje zatem spora szansa, że wśród Twoich znajomych lub członków rodziny znajduje się przedstawiciel tej profesji. Pamiętaj więc o życzeniach!

25 sierpnia: Dzień Polskiej Żywności, Dzień Zupy Błyskawicznej

Znak graficzny "Made in Poland".

Skąd ta zbieżność dat – nie mamy pojęcia. Faktem jest jednak, że na co dzień warto kupować polską żywność, co napędza jej produkcję, a to z kolei służy nam wszystkim jako społeczeństwu.

Co do Dnia Zupy Błyskawicznej, wiele osób pewnie zdecyduje się go zignorować i trudno mieć im to za złe. Wszak zupa w tej wersji nie kojarzy się z wyrafinowanym smakiem. Jednak dla rzesz absolwentów uczelni samo wspomnienie szeleszczącej torebki i łamliwego “makaronu” powinno wywołać przyjemne ukłucie nostalgii.

26 sierpnia: Święto Brokatu, Międzynarodowy Dzień Psa

Fanki brokatu, oto Wasz dzień na udekorowanie nim wszelkich możliwych akcesoriów, jakie wpadną Wam w ręce!

Tego samego dnia doceniamy również naszych czworonożnych przyjaciół. Proponujemy pakiet: pogłaskanie, nazwanie dobrym pieskiem, podarowanie smakołyku i dłuuugi spacer zakończony wspólną zabawą.

Święta w sierpniu to też okazja dla posiadaczy psów – na zdjęciu pies leżący na fotelu.

I tak, 1 lipca też był Dzień Psa, ale… Chyba nikt nie będzie protestował przeciwko powtórce takiej okazji?

28 sierpnia: Dzień Lotnictwa, Dzień Muszki, Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

Tego dnia doceniamy pracę wszystkich lotników. Jako że to dość elitarna branża, raczej do wyjątków należy sytuacja, kiedy należy do niej Twój bliski. Jeśli jednak tak się rzeczy mają: doskonale wiesz, co wypada wówczas zrobić. Do serdecznych życzeń możesz dorzucić jakiś drobny prezent.

Może muszkę? Ten niewielki dodatek do eleganckiej kreacji może zrobić naprawdę ogromną różnicę. Jeśli chcesz wyróżnić bliską osobę, podaruj jej wyjątkową muchę z drewna!

Nietypowe święta w sierpniu obejmują Dzień Muszki – na zdjęciu niebieska muszka trzymana w dłoniach przez mężczyznę.

A jeśli Twoją pasją jest czytanie komiksów w miejscach publicznych, 28 sierpnia jest ku temu idealnym dniem. Miłej lektury!

29 sierpnia: Dzień Strażnika Gminnego i Miejskiego

Strażnicy gminni i miejscy raczej rzadko spotykają się z wdzięcznością za wykonywaną pracę. Tym bardziej warto nagrodzić tego dnia bliską osobę, która podjęła się wykonywania tego zawodu. Życzenia wystarczą, ale jeśli chcesz czegoś ekstra, dorzuć jakiś mały podarunek.

30 sierpnia: Dzień Taksówkarza

Znajomy lub członek rodziny jest taksówkarzem? 30 sierpnia to doskonały dzień, by podziękować im za ich pracę!

31 sierpnia: Dzień Blogów

Święta w sierpniu niosą okazję do celebracji dla blogerów – na zdjęciu widok na ekran laptopa z wielkim słowem "blog" w jego centralnej części.

Jak się okazuje, nawet blogi mają swoje święto. Czy może raczej: blogerzy. Jeśli ktoś z kręgu Twoich bliskich oddaje się tej pasji lub zarabia w ten sposób na życie, należy zdecydowanie dać lajka pod najnowszym postem, udostępnić go i zapisać się do newslettera – taką formę podarunku blogerzy docenią najbardziej.

Które święta w sierpniu obchodzisz?

Okazji do świętowania nie brakuje, a przecież nie inaczej będzie we wrześniu. Tak więc już mniej więcej za miesiąc powrócimy z kolejną listą powodów do celebracji. A jeśli chcesz obdarować swoich bliskich z dowolnej wymienionej wyżej okazji, koniecznie sprawdź nasze prezenty dla przyjaciela i prezenty dla przyjaciółki!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności