Święta we wrześniu: co obchodzimy w tym miesiącu?

Święta we wrześniu: co obchodzimy w tym miesiącu?

Pora kończyć sezon ogórkowy, na horyzoncie pojawił się wrzesień! Choć to jeszcze dojrzałe lato, z każdym dniem coraz więcej sygnałów będzie świadczyło o zbliżającej się jesieni. Ale nie ma potrzeb do zmartwienia, pociechę przyniosą liczne święta we wrześniu.

W tym wypadku mowa raczej o okazjach mniej typowych, bowiem świąt państwowych i kościelnych w tym miesiącu nie uświadczymy.

Co nie znaczy, że nie będzie sposobności ku temu, by złożyć naszym bliskim życzenia lub nawet podarować jakiś drobiazg.

Święta nietypowe we wrześniu

Poniżej zamieściliśmy listę najważniejszych okazji. A na końcu zamieściliśmy tę, która w ostatnich latach już na dobre zadomowiła się w prezentowym kalendarzu wielu Polaków. Czy może raczej: wielu Polek.

Po drodze znajdzie się również wyjątkowo dużo okazji związanych z ochroną środowiska.

Ale nie uprzedzajmy faktów.

Drobny prezent w papierowym opakowaniu trzymany w kobiecych dłoniach, idealny podarunek na święta we wrześniu.

Prezentowane przez nas święta jak zwykle dobraliśmy według naszych stałych wytycznych. A zatem są to głównie albo okazje do wręczenia prezentów, albo do złożenia życzeń, albo do podarowania własnego czasu jakiejś organizacji zajmującej się szczytnym celem.

4 września: Światowy Dzień Brody

Panowie coraz częściej decydują się na zapuszczanie zarostu na twarzy. Oczywiście, nie zostawiają go przy tym samopas, tylko zawzięcie pielęgnują: za pomocą kosmetyków i gadżetów do pielęgnacji brody oraz regularnych wizyt u barbera.

Jeśli wśród Twoich najbliższych znajduje się dumny brodacz, spraw mu miłą niespodziankę i podaruj prezent stworzony specjalnie pod jego potrzeby. Co wybrać? Na przykład kartacz do  brody lub grzebień w kształcie auta retro.

Święta we wrześniu to również okazje dla brodaczy: na zdjęciu brodaty mężczyzna u barbera, który czesze mu brodę kartaczem.

5 września: Międzynarodowy Dzień Dobroczynności

Przekaz tego dnia jest prosty: warto pomagać ludziom znajdującym się w potrzebie. Najlepiej obchodzić to święto pomagając lokalnej fundacji charytatywnej: czy to finansowo, czy w postaci wolontariatu.

6 września: Dzień Walki z Prokrastynacją

Niektórzy z nas potrzebują ekstra motywacji, by zrobić coś pożytecznego dla siebie lub otoczenia. Choć prokrastynacja bywa miłą odskocznią od codziennej wytężonej pracy, jej nadmiar nie prowadzi do niczego dobrego. 6 września warto skupić się na czymś produktywnym. Być może kontynuując ideę święta wypadającego poprzedniego dnia?

Budzik oraz tabliczki z napisami: "potem", "jutro" oraz "nigdy".

7 września: Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba

Wspominaliśmy, że święta we wrześniu to sporo okazji związanych z ochroną środowiska… I oto pierwsza z nich. W dodatku dotyczy problemu, który w Polsce jest nagłaśniany od lat. Za smogiem oczywiście nikt nie przepada, więc można zrobić drobny prezent własnej planecie i powstrzymać się od jazdy samochodem. Kto wie, być może alternatywa w postaci dojazdu do pracy rowerem lub elektryczną hulajnogą okaże się nie taka znów uciążliwa, jakby mogło się wydawać?

8 września: Dzień Dobrych Wiadomości, Światowy Dzień Fizjoterapii

Dzień Dobrych Wiadomości to inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na potrzebę znalezienia balansu między pozytywnymi i negatywnymi newsami, jakie docierają do nas każdego dnia. Nie bez powodu niektóre serwisy informacyjne regularnie przekazują dobre wiadomości na koniec codziennego przeglądu wydarzeń z kraju i ze świata. Najśmieszniejszymi i najbardziej budującymi informacjami dobrze podzielić się ze znajomymi!

Święta we wrześniu to także okazja do świętowania dla fizjoterapeutów: na fotografii fizjoterapeutka wykonuje ćwiczenia z hantlami z nastolatkiem na wózku inwalidzkim.

8 września to również Światowy Dzień Fizjoterapii. Warto złożyć życzenia i być może podarować coś miłego znajomemu fizjoterapeucie lub fizjoterapeutce. W końcu wykonują kawał pożytecznej i bardzo potrzebnej pracy.

9 września: Dzień Recyklingu Baterii, Międzynarodowy Dzień Urody

Teraz będzie nietypowo: zazwyczaj zachęcamy Cię do obdarowywania bliskich, a tym razem polecamy obsypać prezentami… siebie. W końcu może i dbałość o urodę przez niektórych kojarzona jest odruchowo z próżnością, ale z drugiej strony pozwala czuć się lepiej na co dzień. Zerknij więc na nasze zestawy kosmetyczne dla obojga płci i zafunduj sobie kilka miłych chwil z wyjątkowymi kosmetykami!

Co do kolejnej wypadającej tego dnia okazji… Tym razem znów robimy prezent Matce Naturze. Zbierz wszystkie wyczerpane baterie z domu i zlokalizuj, gdzie w Twojej okolicy znajduje się specjalny pojemnik przeznaczony właśnie dla nich. Warto uczynić z tego nawyk i zaprzestać wyrzucania baterii do zwykłego kosza: Twój wkład może się wydawać nieznaczny, ale dobrze kształtować taką postawę zarówno u siebie, jak i dając przykład dzieciom czy znajomym. Różnicę odczują przyszłe pokolenia i oby ostateczny bilans nie wypadł na minus.

13 września: Dzień Całowania Chłopaków w Usta, Dzień Programisty

Jako że całowanie w usta to nie w kij dmuchał, polecamy oszczędne obchody tego święta. A dokładniej, ograniczone do jednego, konkretnego chłopaka, co do którego wiadomo, że nie będzie miał nic przeciwko, a nawet wręcz przeciwnie.

Święta we wrześniu to również święta nietypowe, a wśród nich dzień programisty: na zdjęciu programista pokazuje swoje biurko, na monitorze widnieją linijki kodu.

Dzień Programisty to z kolei okazja, która powstała, aby uhonorować jeden z ważniejszych zawodów XXI wieku. To w końcu programistom zawdzięczamy powstanie kolejnych aplikacji mających ułatwiać nam życie czy też gier, które je ubarwiają. Tak więc życzenia na ten dzień to absolutny plan minimum. A jeśli programista nie stroni od grania na komputerze czy konsoli, podaruj mu zabawny kubek z Pac-Manem o oryginalnym kształcie.

16 września: Dzień Bluesa, Dzień Maszynisty, Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej, Światowy Dzień Fryzjera

Święta we wrześniu lubią chodzić parami, a czasem nawet… czwórkami. Pierwsza z wymienionych wyżej okazji to oczywiście dobra sposobność, aby poszerzyć kolekcję płyt znajomego melomana o nową pozycję.

W ten dzień świętują również przedstawiciele dwóch grup zawodowych. Jeśli wśród Twoich bliskich znajduje się maszynista lub fryzjer, doskonale wiesz, co wypada zrobić. Tym bardziej, że oba zawody to niezwykle pożyteczne zajęcia, bez których nie sposób wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania. A jeśli mowa o maszynistach, jest to również praca wyjątkowo trudna i wymagająca wyrzeczeń.

Ostatnia z wymienionych okazji powstała w celu zwiększenia świadomości działań mających na celu ochronę warstwy ozonowej. Choć problem może się wydawać odległy, nie należy go bagatelizować. Tym, co każdy z nas jest w stanie zrobić, jest udostępnienie tego dnia dowolnego posta przybliżającego ten problem, aby zapoznało się z nim jak najliczniejsze grono osób.

17 września: Międzynarodowy Dzień Muzyki Country, Światowy Dzień Kierownika

Jak widać, święta we wrześniu nie omijają fanów muzyki. A przynajmniej kilku wybranych gatunków. Dzień wcześniej swój dzień celebrowali sympatycy bluesa, tymczasem 17 września przyszła pora na miłośników country. Również w tym wypadku można pokusić się o podobny muzyczny podarunek.

Kubek z napisem "world's best boss".

Co więcej, tego dnia doceniamy naszych kierowników. Z racji na specyficzność relacji przełożony-podwładny nie rekomendujemy dawania prezentów z tej okazji w każdym przypadku… Ale już prezent od wszystkich pracowników współpracujących z daną osobą to całkiem ciekawy pomysł.

18 września: Światowy Dzień Dawcy Szpiku, Międzynarodowy Dzień Geologa

Im więcej osób dowie się o potrzebie oddawania szpiku, tym więcej uratowanych istnień. Pomóż więc dotrzeć z tym przekazem do jak największego grona, a przy okazji zarezerwuj jakiś termin na wizytę w odpowiednim ośrodku i zarejestruj się w bazie dawców. Przeszczepy szpiku ratują życie chorych na białaczkę – to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie możesz komuś podarować.

W ten sam dzień doceniamy również pracę geologów. W końcu mają oni spory wkład w sprawny przebieg licznych prac budowlanych, służąc szczegółową ekspertyzą. Nie przegap tej okazji do złożenia serdecznych życzeń!

19 września: Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat, Dzień Pracowników Służby BHP, Dzień Doceniania Żony

Trochę łamiemy przywołane we wstępie zasady, ale nie sposób wspomnieć o Międzynarodowym Dniu Mówienia jak Pirat. Yarrr! W końcu kto powiedział, że święta we wrześniu obejmują tylko podniosłe okazje?

Święta we wrześniu to również Dzień Mówienia Jak Pirat: na zdjęciu krzyczący podczas zabawy chłopiec, ubrany w piracką czapkę.

Tego dnia (cóż, podobnie jak każdego innego) doceniamy nasze żony. Możesz zerknąć do Waszego podziału obowiązków i wziąć na siebie część tych, które przypadają na Twoją drugą połówkę. Polecamy również popisy kulinarne, jako że niewiele rzeczy jest w stanie przebić własnoręcznie przyrządzoną kolację-niespodziankę. Dodaj do tego drobny podarunek i w efekcie zyskasz miło spędzony dzień, wart wspominania przez długie miesiące.

19 września świętują także pracownicy służby BHP. Lekkiego życia nie mają, ponieważ przekazywane przez nich ważne informacje często traktowane są z przymrużeniem oka. A przecież bezpieczeństwo w pracy to rzecz kluczowa. Tak czy inaczej, złóż swojemu specowi od BHP najlepsze życzenia!

20 września: Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

To świetna okazja, aby podarować dziecku wspaniały prezent związany z jego uczęszczaniem do przedszkola. Na przykład nietypowy plecak dziecięcy dla kilkulatków lub plecak z maskotką.

Święta we wrześniu to między innymi okazja, aby obdarować przedszkolaków: na zdjęciu dzieci w przedszkolu podczas malowania farbkami.

21 września: Dzień Służby Celnej

Ma się rozumieć, że pracownicy służby celnej również posiadają swoje święto. Podarunek jest opcjonalny, ale życzeń z tej okazji nie należy pominąć!

22 września: Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę, Światowy Dzień Bez Samochodu

Znów trochę naginamy zasady naszej listy, ale przecież jak się widzi w kalendarzu “Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę”, nie sposób się nie uśmiechnąć. Kto wie, może to niecodzienne coroczne wydarzenie stanie się dla Ciebie impulsem, aby w końcu odbyć tę rozmowę?

Nietypowe święta we wrześniu to między innymi Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę: na zdjęciu elegancko ubrany mężczyzna poprawiający krawat przed lustrem.

A z cyklu “prezenty dla środowiska”: możesz podarować naturze jeden dzień bez poruszania się samochodem. Wiadomo, że na przykład w przypadku rodziców dowożących dzieci do szkoły sytuacja wymaga użycia auta… Ale reszta może spokojnie przesiąść się do komunikacji miejskiej choćby na ten jeden dzień.

25 września: Światowy Dzień Farmaceuty, Dzień Budowlańca

Kiedy już myślisz, że święta we wrześniu to głównie okazje zabawne albo związane z otaczającą nas przyrodą… Wówczas dwudziesty piąty dzień miesiąca przypomina, że również poszczególne grupy zawodowe obrały sobie wrzesień na celebrację własnej pracy. Tym razem życzenia kierujemy w stronę farmaceutów i budowlańców.

26 września: Ogólnopolski Dzień Aptekarza, Światowy Dzień Królika, Europejski Dzień Języków

Kolejny dzień z kilkoma okazjami do świętowania, zatem po kolei: aptekarzom w rodzinie i wśród znajomych złóż piękne, osobiste życzenia. Jeśli trzymasz w domu królika, kup mu z tej okazji jego ulubiony przysmak. A co z dniem języków? Znajoma osoba ucząca się obcej mowy z największą ochotą powita prezent związany z jej pasją.

29 września: Dzień Kawy, Dzień Kuriera i Przewoźnika, Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Dla niektórych Dzień Kawy to okazja obchodzona właściwie codziennie… Tymczasem pod koniec września możesz obdarować jej aromatycznym smakiem swoich bliskich. Zwłaszcza kawa Gevalia to doskonały pomysł na prezent – tym bardziej, jeśli wręczysz ją w personalizowanym opakowaniu!

Święta we wrześniu obejmują Dzień Kawy, na zdjęciu poglądowym szklanka z kawą oraz personalizowana kawa Gevalia w opakowaniu, na którym widnieje napis: "Dla Anny".

Ale dlaczego właściwie Gevalia? To szwedzka kawa (w 100% arabika) palona z ziaren pozyskiwanych z Afryki i Ameryki Południowej. Charakteryzuje ją niska kwasowość i głęboki aromat, dzięki któremu już od lat trafia do serc nie tylko mieszkańców Skandynawii, ale i całego świata – wliczając w to Polskę.

A jeśli masz ulubionego kuriera, to jest ten dzień, kiedy możesz złożyć mu życzenia! Podobnie zresztą jak wszystkim kurierom ze swojego otoczenia.

Nie zapomnij też o innej obchodzonej 29 września okazji. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to wspaniała inicjatywa, którą docenią zwłaszcza najmłodsi. Zamów ciekawą i pięknie ilustrowaną książkę dla dzieci, a następnie spędź dłuższe chwile ze swoją pociechą, czytając jej kolejne rozdziały.

30 września: Dzień Chłopaka, Międzynarodowy Dzień Tłumacza, Światowy Dzień Copywritera, Dzień Archiwisty

Na koniec miesiąca, kilka okazji. A wśród nich ta, która od paru lat cieszy się coraz większą popularnością, czyli Dzień Chłopaka. Niektórzy panowie wprawdzie dziwią się jej istnieniu, inni mogą się obruszyć i wskazać, że obchodzą Dzień Mężczyzny, ale… I tak przyjmą prezent i życzenia, prawda? To nietypowe święto zasługuje na szersze omówienie, zatem z pewnością jeszcze do niego wrócimy w osobnym wpisie.

Święta we wrześniu to przede wszystkim Dzień Chłopaka: na zdjęciu kobieta przesłania oczy swojemu partnerowi, wręczając mu zapakowany prezent.

30 września to również święta zawodowe. O ile copywriterzy wciąż jeszcze muszą tłumaczyć na rodzinnych zjazdach, czym tak dokładnie się zajmują, o tyle tłumacze i archiwiści takiego “problemu” nie mają. Wszystkim przedstawicielom wymienionych profesji złóż życzenia! A drobny upominek? Czemu nie!

To już wszystkie święta we wrześniu!

Sporo się tego uzbierało, prawda?

Praktycznie każdy dzień zawiera mnóstwo okazji do złożenia życzeń, a czasem i kupienia jakiegoś drobiazgu. Akurat wrzesień jest szczególnie bogaty w święta nietypowe, a więc takie, podczas których obdarowuje się głównie znajomych.

Chcesz wyjść poza schemat i wręczyć coś miłego swoim bliskim? Zobacz nasze prezenty dla przyjaciela i prezenty dla przyjaciółki!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności