Stres przed Walentynkami? Oto wywiad damsko-męski, który pomoże Ci przygotować się na ten dzień!

Stres przed Walentynkami? Oto wywiad damsko-męski, który pomoże Ci przygotować się na ten dzień!

W kalendarzu pojawił się luty, a to dla osób będących w związkach oznacza jedno: zbliżają się Walentynki! Dla jednych par jest to święto sympatyczne, dla drugich w ogóle nie mające racji bytu, a dla jeszcze innych… stresujące.

Większość tego stresu wynika z faktu, że często nie do końca znamy oczekiwania naszej drugiej połówki. Niby wiemy, że kobiety pragną romantycznego wieczoru, a faceci chcą po prostu spełnić swój obowiązek i jakoś go przeczekać… 

Ale czy na pewno? To w końcu generalizowanie, a jak to z generalizowaniem bywa: najczęściej nie odpowiada stanowi faktycznemu.

Rozwiązanie problemu wydaje się banalnie proste: wystarczy zapytać drugą stronę, jakie są jej oczekiwania.

Ale czasem takie konwersacje w związku mogą się wydać drugiej połowie nie na miejscu.

Róża położona na książce, której kartki zgięto, by utworzyć kształt serca.

Dlatego dzisiaj bierzemy ciężar takiej rozmowy na siebie. Obie strony – kobiety i mężczyźni – wystawiły swoich reprezentantów (żeby nie było, będących w związkach i posiadających walentynkowe doświadczenie), a są nimi copywriterzy Galerii Podarunkowej, Maria oraz niżej podpisany.

Zobaczcie, co wynikło z naszego wzajemnego odpytywania.

Adrian pyta Marię…

Czy jeśli kobieta mówi, że nie chce robić nic specjalnego w Walentynki, to rzeczywiście nie chce nic robić, czy to tylko podpucha? Pytam dla kolegi.

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: to zależy! Może być tak, że partnerka Twojego kolegi faktycznie nie ma ochoty na wielkie wyjścia. Równocześnie może to być też subtelna próba zmuszenia go do wykazania się inicjatywą. Wszystko zależy od charakteru danej osoby: niech kolega się zastanowi i spróbuje wysnuć analogię do innych życiowych sytuacji. Jeżeli jego wybranka zawsze jasno komunikuje swoje potrzeby – prawdopodobnie naprawdę nie ma ochoty na świętowanie dnia zakochanych. W końcu miłość najlepiej jest celebrować każdego dnia w małych, prostych czynnościach. Prawda?

Jeżeli jednak Twój kolega woli być przygotowany na wszelki wypadek – zaplanujcie wspólny wieczór. Obejrzyjcie film, zróbcie razem ciasteczka, zagrajcie w grę planszową – cokolwiek, co sprawia Wam przyjemność. Możesz też przygotować dla ukochanej jakiś drobiazg. Żadna kobieta nie pogardzi czekoladką w kształcie serduszka! W końcu to zawsze czekoladka!

Pudełko czekoladek w kształcie serca.

Czego ZDECYDOWANIE nie wręczać na prezent dla kobiety w Walentynki?

Kartki z napisem „Kocham Cię Kasiu!” kiedy Twoja kobieta ma na imię „Aleksandra”? Chyba nie ma takiej rzeczy. To jaki prezent wybierzesz powinno być uzależnione od stopnia zażyłości jaka Was łączy, oraz od indywidualnego charakteru i zainteresowań obdarowanej – obowiązują tu te same zasady, co w przypadku dawania zwykłych prezentów.

Uważaj na kosmetyki i prezenty typu „karnet na siłownię”. Dziewczyna – zwłaszcza jeżeli nie jesteście w długotrwałym związku – może poczuć się dotknięta tym, że sugerujesz jej braki w wyglądzie. Jeżeli chcesz wiedzieć jak wybrać dobry prezent: wspomóż się artykułem o Sześciu Cechach Prezentu Idealnego, który wisi na naszym blogu od początku. Zawarte w nim zasady są absolutnie uniwersalne!

Czy Twoim kobiecym zdaniem istnieje coś takiego jak typowy walentynkowy prezent? Czym powinien różnić się od innych podarunków wręczanych tej samej osobie, ale przy innych okazjach?

Kiedy myślimy o „typowym walentynkowym prezencie” przed oczami stają nam czerwone serduszka, słodkie amorki i jeszcze więcej serduszek. Warto pamiętać o tym, że zgodnie z tradycją w tym święcie chodzi przede wszystkim o wysyłanie kartek z miłosnymi wyznaniami. Dopiero w ciągu ostatnich lat modne stały się romantyczne kolacje i pojawiła się presja na spędzanie tego dnia we dwoje.

Walentynkowa kartka przypięta klamerką do sznurka.

Cofając się do korzeni tej tradycji: typowym prezentem, jaki powinno się podarować ukochanej osobie z okazji 14 lutego jest list miłosny czyli tzw. „Walentynka”.  Można do niej dołączyć słodki drobiazg, biżuterię lub zorganizować większe wydarzenie – ale w tym roku raczej wszyscy będziemy siedzieć w domach.

Czy wypada w ten dzień wręczać prezenty, z których ucieszą się obie strony związku (puzzle, planszówka itp.), czy jednak mężczyzna powinien zawsze wybierać upominek tylko dla drugiej połówki?

Moim zdaniem prezenty, które angażują oboje partnerów są najlepszym wyborem. Oprócz oczywistej radości z otrzymanego podarku, zakochani będą mieli okazję spędzić wspólnie czas i jeszcze bardziej zacieśnić więzi. W końcu bycie razem jest najważniejsze w byciu razem! 😉

Standardowy pakiet walentynkowy to kino + restauracja + prezent, który w czasach koronawirusa raczej odpada. Zamówienie jedzenia do domu i wieczór z Netflixem to dobra alternatywa, czy jednak taki scenariusz za bardzo przypomina “typowy” wspólny wieczór i oczekujecie czegoś więcej, co odróżni ten dzień od innych?

Fakt, obecne czasy zmusiły nas do zweryfikowania oczekiwań względem różnego rodzaju świąt i okazji. Jedną z rzeczy, których nauczyła nas pandemia jest zasada: jedzenie z knajpy w domu to zawsze dobry pomysł! Jeżeli jednak czujesz, że Twoja kobieta może oczekiwać od Ciebie czegoś więcej – zaproponuj jej wspólne przygotowanie posiłku! Zróbcie sushi, burgery lub inne ulubione danie. Wspólne przygotowywanie posiłku to wspaniała zabawa!

Para leżąca na dywanie i jedząca popcorn.

Zaś co do istoty pytania: czy oczekujemy czegoś więcej? Niestety, tak jak w przypadku rozterek Twojego „kolegi” odpowiedź jest uzależniona od indywidualnych cech partnerki. Ciężko generalizować w tym temacie, bo każda kobieta ma inne zdanie na temat tego, jak powinien wyglądać wymarzony walentynkowy wieczór!

Staraj się dobrze poznać swoją partnerkę – wtedy takie problemy przestaną istnieć! 😉

…Maria pyta Adriana

Dlaczego faceci są tacy nieromantyczni?

Hm, to akurat ciężkie pytanie. Po pierwsze, nie wydaje mi się, że moglibyśmy z góry założyć, że każdy mężczyzna jest nieromantyczny, bo ilu delikwentów, tyle przypadków. Zakładam, że gdzieś tam jest sporo uczuciowych facetów. Ale jednak rzeczywiście, raczej nie utożsamiamy męskiego gatunku z szeroko pojętą wylewnością w tym temacie.

Z jednej strony, faktycznie, męskość kojarzymy z pragmatyzmem, czy wręcz z szorstkością, kiedy przychodzi do kwestii uczuciowych. Z drugiej, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to same kobiety oczekują, że facet nie będzie bujał w obłokach, słał setek listów miłosnych itd. Zatem oczekując wybujałego okazywania uczuć, choćby tylko w tym jednym dniu, kobiety chcą trochę mieć ciastko i zjeść ciastko.

Para grająca w grę planszową.

Wolisz dostać na Walentynki prezent, czy zorganizować wspólne przedsięwzięcie typu wyjście gdzieś czy pogranie w grę?

Czemu nie jedno i drugie? 😉 Ale co do prezentu na Walentynki, raczej nie uważam, że wszystko powinno sprowadzać się tylko do niego. Dlatego wolę coś drobnego, co pozwoli na długi czas zapamiętać ten dzień, a mimo bycia jednym z tych “praktycznych facetów”, walentynkowe wypady na miasto pamiętam na długo – więc taka pamiątka będzie jak najbardziej na miejscu. Tu uważam, że co do takiej prezentowej kategorii łatwiej mają mężczyźni, którzy mogą podarować kobietom biżuterię, wręcz stworzoną do roli pamiątki jakiejś ważnej chwili.

Generalnie, nie sądzę, by prezent był najważniejszy, liczy się przede wszystkim spędzony razem czas. Ale to właśnie upominek pozwala zapamiętać ten wieczór na długo i odróżnia go od innych wspólnie spędzonych chwil.

Wracając do pytania: gdybym musiał wybierać tylko jedną opcję, wolałbym wspólne wyjście. Ale w tym wypadku prezent i wypad na miasto fajnie się uzupełniają. Niestety, w tym roku z tematem eskapad poza dom może być ciężko.

Mężczyzna dumnie prezentuje swoją pizzę partnerce, która obdarza go uśmiechem pełnym aprobaty, nie mogąc się doczekać pierwszego kęsu.

Jak w takim razie zamierzasz spędzić tegoroczne Walentynki, kiedy wszystko jest pozamykane?

Nie będę kreatywny na siłę, zdecyduję się na wspólny wieczór w domu. Pandemia zabrała już kilka świąt po drodze, więc na ich tle brak typowych Walentynek nie będzie jakąś wielką stratą. Wyjście do restauracji będzie musiała siłą rzeczy zastąpić dostawa zamówionego jedzenia, prezent też zawsze można zamówić. W sumie, nie jest najgorzej, w końcu człowiek zdążył już trochę przywyknąć do nowej rzeczywistości i związanych z tym niedogodności.

Czy męski kosmetyk to dobry prezent dla faceta?

Tak, jak najbardziej. O ile to po prostu miły prezent, a nie próba “urabiania” do nowych nawyków. Naprawdę, napis “3 w 1” na żelach pod prysznic to nie kłamstwo i niepotrzebne nam żadne udziwnienia, które prowadzą tylko do poszerzania kolekcji kosmetyków. 😉

Tak więc próba eksperymentu prezentowego z kosmetykami może skończyć się tym, że taki upominek będzie jedynie zbierał kurz na półce. Przy wyborze warto trzymać się kategorii produktów, których obdarowany mężczyzna rzeczywiście używa.

Zestaw męskich kosmetyków.

Co sądzisz o Walentynkach? Czy uważasz że takie święto jest potrzebne? Czy może uważasz, że to głupi zwyczaj i czujesz się niezręcznie, czując presję na obchodzenie tego święta?

Dużo łatwiej było krytykować Walentynki, kiedy się było singlem. Obecnie mam do nich neutralny stosunek. W końcu nie ma nic złego we wspólnym spędzeniu czasu i choć nie potrzeba do tego żadnego święta, to skoro już w kalendarzu jest – niech tak będzie. 

Presji raczej nie odczuwam, a jeśli u kogoś się pojawia, to… Osobiście uważam, że nic na siłę i jeśli komuś z tym świętem nie po drodze, nie musi go obchodzić. Aby nie robić przykrości partnerce, można na przykład zorganizować miły wieczór dzień przed albo po Walentynkach; że niby bez okazji.

*

Oto pytania, które chciałeś/-aś zadać, ale się bałeś/-aś. Zrobiliśmy to za Ciebie, więc uzbroiwszy się w taką wiedzę, możesz zaplanować Walentynki waszych marzeń!

Pamiętaj, że najlepsze prezenty na Walentynki zebraliśmy dla Ciebie w naszej Galerii Podarunkowej!

Zapisz się do newslettera i otrzymaj rabat na pierwsze zakupy!

Dla naszych subskrybentów mamy 5% rabatu i inne upominki!

Zgadzam się na otrzymywanie wiadomości zgodnie z Polityką prywatności