Wigilijny savoir-vivre: o czym należy pamiętać, organizując wigilijną kolację?

Wigilijny savoir-vivre: o czym należy pamiętać, organizując wigilijną kolację?

Jak każde wydarzenie zapisane w naszej kulturze, również wigilia posiada mnóstwo bardziej i mniej znaczących zasad związanych z kolacją, jaka się wówczas odbywa. Co wypada, a czego nie wypada robić 24 grudnia? Dzisiaj przyjrzymy się naszym zwyczajom i podpowiemy, czego się wystrzegać, aby pozostawić we wspomnieniach gości same miłe chwile!

Jak nakrywamy stół?

Jedną z podstawowych zasad elegancji przy stole jest naprzemienne usadzenie gości: obok mężczyzny powinna siedzieć kobieta, następnie znów mężczyzna i tak dalej. Seniorzy siedzą na honorowych miejscach.

Opakowania widoczne w sklepach znikają. Zamiast tego możesz na przykład przelać sok do karafki.

Podczas wigilii nie podajemy alkoholu. Jeśli już, bardziej na miejscu jest na przykład grzane wino, niż alkohol w czystej postaci.

Pod obrus wkładamy sianko i oczywiście pamiętamy o odpowiednim rozmieszczeniu sztućców. A także o świątecznych dekoracjach; wszak warto podkreślić powód, dla którego bliscy zgromadzili się przy stole.

Nie zapomnij też o dodatkowym miejscu dla niespodziewanego gościa!

Jak ubrać się w wigilię?

W wielu miejscach nie obowiązują zasady obejmujące ubiór. Tak czy inaczej, tego dnia warto ubrać się elegancko. Zwłaszcza, jeśli akurat tego roku podejmujesz krewnych, którzy zazwyczaj nie pojawiają się na organizowanych przez Ciebie wigiliach.

Jeśli idziesz w odwiedziny do krewnych, przygotuj sobie alternatywne obuwie dla zimowych butów. Wchodzenie w nich na korytarz i wnoszenie rozmaitych brudów z zewnątrz jest dość poważnym nietaktem.

Jak witamy gości?

Zajmijmy się jednak sytuacją, w której to do nas przychodzą goście. Zawsze powinni być witani przez gospodarza. Zgodnie z naszym zwyczajem, pani domu przebywa wówczas w salonie.

Gospodarz pomaga odwiedzającym w zdjęciu odzienia i sam wiesza je na wieszaku lub odkłada w przeznaczone dla niego miejsce. Oferuje również kapcie, które powinny być jednak dla gości opcjonalne.

Jak powinna wyglądać kolacja?

Początkiem wigilii jest tradycyjne dzielenie się opłatkiem. Podczas tej swoistej ceremonii nie zapomnij o tym, by podzielić się z każdym uczestnikiem spotkania. Następnie goście spożywają kolację wigilijną, próbując – o ile to możliwe – każdej z potraw. Nigdy nie sięgamy do środka potrawy, nakładamy z brzegu. Najpierw wypada oczywiście zająć się potrawami, które są gorące, dopiero potem przechodzimy do zimnych.

Pamiętaj o kilku ważnych zasadach dotyczących rozmów przy kolacji. Tematy związane z polityką, kościołem i tym podobne są zdecydowanie nie na miejscu.

Nie zapomnij również o dokładaniu potraw na stół i wymianie talerzyków, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Partner z kolei odpowiada za napitki.

Zasady wigilijnego savoir-vivre surowo wzbraniają korzystania z telefonów czy oglądania telewizji w czasie kolacji.

Kiedy wręczamy prezenty?

Prezenty są zwieńczeniem kolacji – nigdy nie wręczamy ich wcześniej. Wiadomą zasadą jest brak okazywania niezadowolenia z nietrafionego podarunku. W wielu polskich domach prezenty układane są najpierw pod choinką, a potem roznoszone przez wyznaczoną do tego osobę, na przykład najmłodszego domownika.

A jakie prezenty powinny znaleźć się pod świątecznym drzewkiem? Nasze propozycje zgromadziliśmy w kategorii, w której znajdziesz wszystkie idealne prezenty na Boże Narodzenie!